Teknoloji

Gemilerde yalpa sönümlendirme sistemi, yerli imkanlarla üretildi | Teknoloji

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret ile Robotek Otomasyon şirketleri tarafından yapılan iş birliği kapsamında, bugüne kadar yurt dışından ithal edilen yalpa sönümlendirme sistemi, yerli imkanlarla geliştirildi. STM’nin yürüttüğü bir ihracat projesi kapsamında 2 korvete entegre edilecek sistem, Milli Gemi (MİLGEM) projesi kapsamındaki gemilere de entegre edilecek. Yalpa sönümlendirme sistemi, dalgalı denizlerde gemilere operasyon kabiliyeti sağlıyor. Personelin güvenliğini ve platformun operasyonel verimliliğini artıran sistem, geminin seyir ve savaş durumunda karşılaşacağı zorlu deniz koşulları ve ani manevra hareketleri sonucu ortaya çıkan hareketleri en aza indiriyor. Helikopter harekatı ile atış esnasında silah stabilizasyonuna ve denizde ikmal, malzeme ve personel transferine destek sağlayan sistem, zorlu deniz koşullarına dayanıklı tasarımı, otomatik ve adaptif çalışma özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Gemilerde yalpa sönümlendirme sistemi, yerli imkanlarla üretildi

‘BALIĞIN YÜZGEÇLERİNE BENZETEBİLİRİZ’

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, gemilerdeki millilik oranının yüzde 80’lere ulaştığını belirterek, “Güçlü ekosistemimizin bir yansıması olan yalpa sönümlendirme sistemini de Türkiye’de ilk kez millileştirmeyi başardık ve ihraç projemize dahil ettik. Gemilerin su altında kalan kısmı, yani karinasına monte edilen yalpa sönümlendirme sistemini, bir balığın yüzgeçlerine benzetebiliriz. Bu yüzgeçler, ağır hava ve deniz koşullarında devreye girerek geminin stabilizasyonuna destek sağlıyor. Ayrıca farklı deplasmana sahip askeri su üstü platformları için farklı boyut ve kapasitelerde yalpa sönümlendirme sistemleri tasarlama kabiliyetine de erişmiş olduk. Bu sistemin yurt dışından tedarik ihtiyacını ortadan kaldırarak ülkemizden döviz çıkışının da önüne geçtik” dedi.

Gemilerde yalpa sönümlendirme sistemi, yerli imkanlarla üretildi

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu