Tekirdağ

Necati Perihan Kervancı Ortaokulunun Açılışı Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ve Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Hayırsever Aydın Kervancı ve Ailesi tarafından yaptırılan 24 derslikli Necati Perihan Kervancı Ortaokulunun açılışını gerçekleştirdi.

Çorlu ilçemizde gerçekleştirilen açılışa Bakan Tekin ve Vali Soytürk’ün yanı sıra Tekirdağ Milletvekilleri Mestan Özcan, Gökhan Diktaş ve Çiğdem Koncagül,   Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Eski Vekil Adnan Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Ak Parti İl Başkanı Ali Gümüş, Hayırsever Aydın Kervancı ile Ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta Hayırsever Aydın Kervancı bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Ardından Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş bir konuşma yaparak hayırsevere teşekkür ederek, okulun hayırlı olmasını temenni etti.

Sonrasında konuşan Vali Soytürk; “Tekirdağ’da eğitimin kalitesini ve alt yapısını güçlendirmek için olanca gücümüz ile çalışıyoruz. Bugün Sayın Bakanımız ilimize teşrif etti. Çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Özellikle deprem yönetmeliğine uygun olmayan ve yıkılmış binaların yeniden yapılması ile ilgili çok güzel istişarelerimiz oldu, Allah razı olsun bize çok önemli açılımlarda bulundu, önümüzü açtı ve biz il olarak Valilik, Kaymakamlıklarımız, Milli Eğitim Müdürlüklerimiz olarak çok hızlı bir çalışma ile yarım kalan işlerimizin tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Bunları yaparken çok değerli kıymetli hayırseverlerimizin de katkı sağlamasını hem görüyoruz hem bundan sonrasını bekliyoruz. Bu bağlamda Kervancı ailesine özellikle Perihan Teyzemize teşekkür ediyor, ellerinden öpüyoruz. Böyle hayırlı evlatlar yetiştirdiği için. Dünkü sohbetimizde de söyledim öncelikle Allah para kazanmayı onlara nasip etmiş ama başka bir nasip daha var, o kazandığı paradan milletin istifadesine sunulmak üzere tasadduk etme, verme, okul yapma gibi bir hasletle vermiş. Ben o anlamda hem Perihan Teyzemizi hem de onun değerli evlatlarını tekrar tebrik ediyorum.

Okullar yapılınca bütün iş bitmiyor bence. Bence asıl iş ondan sonra başlıyor. Eğitimin kalitesini arttırmamız gerekiyor, burada da en önemli görev saygıdeğer öğretmenlerimizde. Eğer onlar bir ucundan tutarsa eğitimde çok daha iyi yerlere geliriz. Bunu 31 yıllık meslek hayatımda çok gördüm. Bir öğretmenin neleri değiştirebileceğini çok gördüm. Bunun yanında velilere de çok iş düşüyor. Onlar da çocukları ile birebir ilgilenmeli ve en önemlisi sevgili öğrenciler, iş size düşüyor. Atatürk’ün de söylediği gibi; “En önemli ihtiyacımız çok çalışmaktır.” Herkes kadar olacaksak herkes kadar çalışacağız ama biz herkesten farklı olmak istiyorsak herkesten daha çok çalışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle yeni açılan okulumuzun Çorlu’ya Tekirdağ’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Vali Soytürk’ün konuşmasının ardından konuşan Bakan Tekin; “Beni mutlu eden şey: Hayırseverler bizim Bakanlık olarak eğitim yükünü taşımamıza yardımcı oluyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu kadar büyük bir yükü, Bakanlığımızın tek başına taşıması mümkün değil. Hayırseverlerimizin mutlaka desteğine ihtiyacımız var. Gelin eğitim öğretimle ilgili süreçte hep beraber ülkemize katkı verelim. Hayırseverler bu şekilde bizim eğitim yükümüzü alıyorlar. Eğer almazlar ise bizim her yıl ihtiyaç duyduğumuz derslik sayısını alt alta yazdığımızda ülkenin bütçesinin tamamını ayırsak neredeyse yetmiyor.” ifadelerini kullandı.

Hayırsever Kervancı ailesine de özel olarak teşekkür eden Tekin, okula adı verilen Necati Kervancı’ya Allah’tan rahmet anne Perihan Kervancı’ya ise uzun ömürler diledi.

Türkiye’de Yaklaşık 1 milyon 100 bin öğretmen ile 20 milyona yakın öğrenci olduğunu vurgulayan Bakan Tekin, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğretmenlerden çocuklarımıza annelik, babalık ağabeylik ve kardeşi yoksa kardeşlik yapmasını bekliyoruz. Yani bizim yapamadığımız bütün toplumsal rolleri öğretmenlere yüklüyoruz. Üstüne bir de öğretmenlik yap diyoruz. Bu normal bir insanın kaldırabileceği yük değil. Lütfen hepimiz kendi çocuklarımıza eğitimin bizim kültürümüzde, geleneğimizde çocuğun doğduğu andan itibaren ailede başladığını çocuklarımıza hissettirelim. Biz çocuklarımıza iyi örnek olmak zorundayız. Çocuklarımızı iyi yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizden önce anne ve baba olarak üzerimize düşeni yapalım. Çocuklarımızın kitap okumasını istiyorsak evde biz kitap okuyalım. Çocuk eve gittiğinde anne veya babasını televizyon karşısında, internette görünce o çocuğun kitap okumasını bekleyemezsiniz. Gelin, hep beraber kendi çocuğumuza öğretmen olalım, öğretmenlerimizin yükünü biraz olsun alalım.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Bakan Tekin, Hayırsever Aydın Kervancı ve Ailesine plaket ve hediye taktim etti.

Akabinde kurdele kesilerek okulun açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında Bakan Tekin, Vali Soytürk ve Protokol Üyeleri okulu gezdi.

 

 

 

Bu haber Tekirdağ Valiliği’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu