Edirne

Keşan’da Sezonun İlk Ayçiçeği Ürünü Kilosu 15,20 Liradan Alıcı Buldu

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçesinde sezonun ilk ayçiçeği ürünü Keşan Ticaret Borsası’nda (TB) gerçekleştirilen sembolik salon satışıyla kilosu 15,20 liradan  satın alındı.

Keşan TB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen salon satışına, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, bazı yönetim kurulu üyeleri, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orkun Özkaya ve tüccarlar katıldı.

Satıştan önce bir konuşma yapan Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, bu sezon ayçiçeği ürününün bol ve bereketli olasını temenni ederek, “Buğday hasadı yüzde 90 seviyesinde tamamlandı.

Bu yıl lisanslı depolarımıza özellikle üreticilerimiz tarafından ilgi yoğundu. Şu an depolardaki doluluk oranımız yüzde 90 civarında. Yumuşak gruplarda depolarımızdaki kapasite dolmuş durumda. Bir tek sert gruplarla ilgili az bir kapasitemiz kaldı. O da tamamlanmak üzere. Buğdayını teslim etmeyen üyelerimiz bize en yakın olan İpsala TMO Ajansı’na ürünlerini götürebilirler” dedi.

‘AYÇİÇEĞİNDE YEŞİL KURT GÖRÜLDÜ’

Küresel iklim değişikliği ile beraber bu yıl buğdayda verim eksikliği olduğunu ifade eden Kaymaz, “Uzmanlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde şubat ve mart aylarındaki soğuklamadan kaynaklı üre gübresinin çalışamaması, yine nisan ayındaki yağışların yetersiz olmasından kaynaklı bir verim düşüklüğü yaşadık.

Buğdaydaki eksikliğe üzülürken ayçiçeklerimizde ekimden sonraki yağış rejiminin çok iyi olmasından kaynaklı bir verim artışı bekledik. Buğdayda kaybettiğimizi ayçiçeğinde tolare edebiliriz. Fakat bundan 15-20 gün önce hepimizin çayır tırtılı diye bir zararlıyla karşılaştık. Bazı bölgelerde ciddi tahribatlara sebep verdi. Yine bölgemize gelen tarım bakan yardımcımıza, ziraat odası başkanımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çayır tırtılı zararlısının bölgemizde doğal afet kapsamına alınmasıyla ilgili talebimiz oldu.

Yine TARSİM sigortası kapsamına dahil edilmesiyle ilgili taleplerimizi ilettik. Tarım bakanı yardımcımız söz verdi. İnşallah üretici lehine iyi bir karar alınır. Fakat bu hafta yine tarla ziyareti yaptığımızda, ziraat mühendislerimizle yapılan görüşmeler sonucunda az da olsa tabla çürüklüğü denen bir zararlıyla karşılaştık. Yani yeşil kurt. Az da olsa bunun da zararı var. Üreticilerimizden ricamız uzmanlarla irtibat halinde olsunlar. İklim değişikliğiyle beraber hastalık çeşitleri de değişiyor” diye konuştu.

İlk ayçiçeği ürününü Keşan TB’ye getiren Orhaniye köyünden Recep Gürsel’in 1 tonluk ürünü açık arttırmayla kilosu 15,20 liradan satıldı. Recep Gürsel’e, Keşan TB tarafından plaket ve 50 litrelik mazot, Keşan Ziraat Odası tarafından 1250 liralık hediye çeki, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ise yaprak gübresi hediye edildi.(DHA)

Sitemiz  abonesidir. Bu kategoride yer alan haberler Demirören Haber Ajansı Muhabirleri tarafından geçilen haberlerdir ve sitemiz editörleri tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu