Yaşam

Geçen Yıl Taşan Tunca Nehri’nin Debisi Bu Yıl Düştü

EDİRNE’de tarım arazilerinin sulandığı önemli su kaynaklarından Tunca Nehri’nin debisi düştü. Geçen yıl aynı dönemde debisi 92 metreküp/ saniye akarak…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

EDİRNE’de tarım arazilerinin sulandığı önemli su kaynaklarından Tunca Nehri’nin debisi düştü. Geçen yıl aynı dönemde debisi 92 metreküp/ saniye akarak ‘sarı alarm’ seviyesine gelen ve taşkınlara neden olan nehirde debi, bugün, 8 metreküp/ saniye ölçüldü.

​Kentte önemli miktarda, tarım arazilerini sulayan Tunca Nehri’nde, bölgenin mevsim yağışlarını zamanında almaması nedeniyle su debisinde düşüş görüldü.

2021 yılının aynı döneminde debisi saniyede 92 metreküp (92 metreküp/saniye) akan ve sarı alarm verip taşkına neden olan nehirde bugün debi 8 metreküp/saniyeye kadar düştü.

Akış hızı oldukça azalan nehirde amatör balıkçılıkla uğraşan bölge halkı da suyun azlığının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

DSİ Edirne 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre 8 metreküp/saniye olan Tunca Nehri’nin yanı sıra Meriç Nehri’nde de debi 164 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Normal akışı 10 ile 14 metreküp/saniye olan nehirdeki düşüşün, nisan yağışlarıyla birlikte artması bekleniyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu