Yaşam

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Ülkeniz taze paketlenmiş kahve getirmenize izin veriyorsa, ünlü baharat pazarının yakınındaki bir kahve satıcısından taze kahve almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bulmak çok kolay, sadece kahve aromasını takip edin! Türk kahveniz yoksa, yerel bir kahve dükkanına gidin, en sevdiğiniz çekirdekleri seçin ve kahve dükkanından bunları mümkün olduğunca ince öğütmesini isteyin. Hatta onlara Türk kahvesi yaptığınızı bile söyleyebilirsiniz ve muhtemelen çekirdeklerinizi nasıl öğüteceklerini bileceklerdir.

Diğer tüm kahve türleri gibi, lezzetli Türk kahvesinin tadı da gerçekten kahvenin tazeliğine bağlıdır. Zevkinize uygun olanı seçmek için, kahvenin renginin lezzetinin yoğunluğunu anlattığını unutmayın, zemin ne kadar hafif olursa tadı o kadar hafif olur.

Türkler Türk kahvesi yapmak için hangi çekirdekleri kullanır?

Mocha ve Etiyopya kahve çekirdekleri aslen Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türk kahvesi yapmak için kullanılmıştır. Rio Minas, 1950’lerden sonra Brezilya’da popüler oldu ve Türk kahvesi için Türkiye’de hala en popüler çekirdek. En sevdiğiniz çekirdekler varsa, onları mümkün olduğunca ince öğütüp Türk kahvesi yapmak için kullanabilirsiniz.

Türk kahvesi yapmak için başka ne gerekir? Cezve lazım. Kasabanızdaki bir Türk süpermarketini ziyaret edebilir ve cezve alabilirler! Artık Türk kahvenizi ve cezvenizi (baharat pazarının yakınında da bulabileceğiniz Türk cezvenizi) satın aldığınıza göre, pişirmeye başlayabilirsiniz! Aşağıda Türk kahvesi yapmayı öğrenebilirsiniz:

Türk kahvesi tarifi

Bu tarif bir fincan yapar, böylece gerektiği gibi artırabilirsiniz. Tencereye bir çay kaşığı Türk kahvesi ekleyin.

Standart şeker kahvesinin yanı sıra iki şeker küpü de ekleyin (ancak şekersiz, daha az ameliyat veya daha fazla pişirebilirsiniz). Ölçü olarak kullanacağınız tasarım fincan ürününüzü kullanarak bir su bardağı soğuk suyu tencereye ekleyin ve kahve, şeker ve suyu şeker eriyene kadar (henüz ısı yok) karıştırın. Karışımın bulunduğu cezveyi en kısık ateşe alın ve karışımı ısıtmaya başlayın. Daha fazla karıştırmaya gerek yoktur. Yavaş yavaş ısındığını görebilirsiniz.

Kahvenin lezzetli olmasını sağlamak için ocak alevini mümkün olan en düşük sıcaklığa ayarlamak önemlidir. Yavaş pişirme, lezzet kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Kahve ısınmaya devam ettikçe karışımın üst kısmında köpük oluşmaya başladığını fark edeceksiniz. Pişirme köpüğünü bir çay kaşığı ile alın ve bir kahve fincanı (veya fincanları) içinde toplayın. Bunu unutmayın, bu övünme kısmı, profesyonel olun! 🙂

Kahve kaynar kaynamaz ocaktan alın. Bir veya iki dakika bekletin, ardından işlem sırasında herhangi bir hava kabarcığı kırmamaya dikkat ederek kahve karışımını köpüğün üzerine dökün. Servis yapmadan önce kahvenin oturması için bir iki dakika daha bekleyin. Türk kahvesini bir bardak su ve ünlü lokum (Türk lokumu) ile servis edin. Türkiye deneyiminizi tekrar tekrar yaşamanın ve arkadaşlarınızla paylaşmanın harika bir yolu. Türkiye’de dediğimiz gibi, afiyet olsun! Artık Türk kahvesi yapmayı bildiğinize göre, arkadaşlarınızı davet edin ve gerçek Türk kahvesinin tadını çıkarın ve sadece herkesle paylaşın!

Kaynak: mauna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu