Çorlu

Ata’mızı Andık, Bayramımızı Coşkuyla Kutladık

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, Çorlu’da düzenlenen tören ve çeşitli etkinliklerle kutladık. Kutlama programı, on binlerin katılımıyla gerçekleştirilen Buray konseri ile sona erdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 104. yıl dönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutladık. Çorlu’da Atatürk Meydanı’nda yer alan Atatürk Anıtı’na çelenk sunun töreni ile başlayan kutlama programına Çorlu Kaymakamı Mustafa Mustafa Eldivan, Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, Çorlu İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Abdülkerim Kasap, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Gençlik Yürüyüşü Düzenlendi

Çorlu İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü çelenginin İlçe Müdürü Abdülkerim Kasap tarafından anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla son bulan törenin ardından “Gençlik Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardında Cumhuriyet Parkı’nda Çorlu İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar tarafından hazırlanan gösteriler sergilendi. Kutlama programı düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

TED Çorlu Koleji Öğrencileri Gençlik Konseri Düzenledi

Çorlu Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında TED Çorlu Koleji öğrencileri tarafından “Gençlik Konseri” gerçekleştirildi. Atatürk Meydanı’nı dolduran vatandaşların büyük ilgi ile izlediği konser sonunda Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, gençler ile birlikte sahneye çıkarak 10. Yıl Marşı’nı söylediler.

19 Mayıs Atatürk Kupası Heyecanlı Maçlara Sahne Oldu

Çorlu’da faaliyet gösteren futbol kulüplerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerde faaliyet gösteren 36 futbol takımı ve 648 futbolcu ve antrenör Çorlu Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen “19 Mayıs Atatürk Kupası” turnuvasında kıyasıya mücadele etti.

3 gün süren turnuvada U12 kategorisinde iki ayrı grupta oynanan maçlar sonunda Lüleburgaz Yıldırım Spor Kulübü turnuva şampiyonu olurken Çerkezgücü Spor Kulübü ikinciliği, Çorlu Altınoran Spor Kulübü üçüncülüğü ve Beşyüzevler Spor Kulübü dördüncülüğü elde eden takımlar oldular.

İkinci gün U11 kategorisinde iki grupta oynanan müsabakalarının ardından Çorlu Fener Spor Kulübü şampiyon oldu. U11 kategorisinde Çerkezgücü Spor Kulübü ikinci, Çorlu Altınoran Spor Kulübü üçüncü, Aslan Yıldız Spor Kulübü ise turnuva dördüncüsü oldu.

Turnuvanın son gününde ise U10 kategorisinde oynanan maçlar sonda Çorlu Fener Spor Kulübü şampiyon olurken Şükrüpaşa Spor Kulübü ikinciliği, Olimpik Spor Kulübü üçüncülüğü, Çorlu Altınoran Spor Kulübü ise turnuva dördüncülüğünü elde eden takımlar oldular.

Bölge Bando Komutanlığı Büyük Beğeni Topladı

5’inci Kolordu Bölge Bando Komutanlığı tarafından Atatürk Meydanı’nda düzenlenen konser İzleyenlerden büyük beğeni topladı. Atatürk Meydanını dolduran Çorlulular birbirinden güzel marş ve şarkılara eşlik ederken 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen bando konserini 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da izledi.

Binlerce Çorlulu Fener Alayı’nda Buluştu

Gün içinde düzenlenen etkinliklerin ardından saatler 20.00’yi gösterdiğinde Atatürk Meydanı’ndan başlayan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Fener Alayı’na, Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan, CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Cem Avşar, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

“Bayramımız Kutlu Olsun!”

Atatürk Meydanı’nda başlayıp Cumhuriyet Parkı’nda sona eren 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Fener Alayı’nın ardından sahneye çıkarak Çorlu halkına hitaben konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Bugün burada, ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlık yolunda kurtuluşunu simgeleyen en anlamlı günlerinden birini kutlamak için bir araya geldik.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

19 Mayıs 1919, Türk milletinin yeniden doğuşunun, bağımsızlık ateşinin alevlendiği gündür.

İşgal altındaki vatan topraklarında, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Millî Mücadele, Türk halkının azim ve kararlılığıyla yazılmış unutulmaz bir destandır.

“Milletimiz Muhteşem Bir Destan Daha Yazacak”

İnanıyorum ki; 19 Mayıs’ın 104. yıl dönümünde, cumhuriyetimizin ilk yüzyılında olduğu gibi 2. yüzyılında da milletimiz muhteşem bir destan daha yazacak, milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır!

İşte burada siz gençlere çok önemli bir görev düşüyor:

Azimliyiz değil mi gençler?

Kararlıyız değil mi?

Ve en önemlisi de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bağlıyız, değil mi?

Harikasınız! Haykırırcasına verdiğiniz bu cevap inanın beni öyle çok duygulandırdı ki…

Sizlere inanıyorum gençler… Aynı Mustafa Kemal’in Türk gençliğine inandığı gibi ben de sizlere inanıyorum. Atatürk, gençliğe ve gençlerin başarabileceğine inanan bir liderdi. Ona göre gençlik, geleceğin teminatı ve en büyük gücüydü. Bu yüzden 19 Mayıs’ı gençlik bayramı ilan etti.

“Gelecek Sizlersiniz”

Kıymetli gençler;

Bugün sizler, Türkiye’nin geleceğinin en önemli temsilcilerisiniz. Sizlere, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini ve ilkelerini benimseyerek, bilgi ve birikiminizi en iyi şekilde kullanarak ülkemizi daha da ileriye taşıma sorumluluğu düşmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” Genç arkadaşlarım, bu söz sizlere verilen değerin ve görevin önemini göstermektedir.

Göreviniz; Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda güçlü bir ülke olabilmesi için, birlik ve beraberliğimiz için mücadele etmektir. Millî birlik ve beraberlik; bayrağımıza, vatanımıza ve değerlerimize sahip çıkmakla gerçekleşir.

“Umudunuzu Kaybetmeyin”

Bu değerleri yaşatmak, birlikte hareket etmek ve kardeşlik duygularımızı güçlendirmek zorundayız. Onun için de birbirimize daha sıkı sarılacağız. İnadına sevgiyle ve gülümsemeyle yaşayacağız!

Bugün 19 Mayıs gençler;

Ata’mızı andığımız bu önemli günde, karanlığa da karamsarlığa da tahammülümüz yok! Yeter ki siz umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü siz hepimizin umudusunuz vatanımızın güzel evlatları, Mustafa Kemal’in çocukları… İnanıyorum, Her şey çok güzel olacak!

İnanın ki; Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Millî Mücadele’nin ışığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık yarınlarına hep birlikte yürüyelim!

Çorlu’muzun güzel insanları, sizinle el ele, omuz omuza yürümekten gurur duyuyorum.

İyi ki varsınız! 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!” diye konuştu.

Konser Alanı Işıl Işıl

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından Buray sahne alırken Çorlu halkı adına çiçek takdim eden Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, sanatçı Buray ve alanı dolduran vatandaşlarla birlikte anı ölümsüzleştirdiler. Vatandaşlar öz çekim sırasında cep telefonlarının ışıklarını yakarak geceye ayrı bir renk kattılar.

Gece 10. Yıl Marşı Eşliğinde Sona Erdi

Sanatçı Buray, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un doğum gününü kutlarken ve konsere katılanların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutladı ve yaklaşık 2 saat süren konserde birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi. Başkan Sarıkurt ve sanatçı Buray, geceyi ellerinde Türk Bayrakları ile birlikte 10. Yıl Marşını söyleyerek noktaladılar.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 20 Mayıs Cumartesi günü Sabahattin Ali Gençlik Yürüyüşü ve 19 Mayıs Atatürk Kupası müsabakaları gerçekleştirilirken 21 Mayıs Pazar günü 19 Mayıs Atatürk Kupası kapanış müsabakaları ile 2. Çorlu Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi açılışı yapıldı. Ayrıca Çardaklı Çeşme Sahnesi’nde 100 Yıllık Emanet Dans Tiyatrosu ve Açık Hava Sineması kapsamında “Neşeli Günler” film gösterimi gerçekleştirildi.

Bu haber Çorlu Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu