Çorlu

ZABITA EKİPLERİ 2021 YILINI YOĞUN GEÇİRDİ

Çorlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri 2021 yılını oldukça yoğun geçirdi. Kanun ve kurallara uymayan kişi ve işletmelere ceza yaptırımı uygulayan ekipler ayrıca yönetmelikler çerçevesinde çok sayıda tutanak düzenledi.

Çorlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yıl boyunca yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “2021 yılında kentte düzenin sağlanması için yoğun mesai harcayan Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz birçok konuda işlem gerçekleştirdi. Vatandaşlarımızdan gelen talep ve şikâyetlerin yanı sıra kontroller sırasında tespit edilen kanun ve yönetmeliklere aykırı işlemler ekiplerimizce kayıt altına alınarak işleme tabi tutuldu.

“Ceza ve Yaptırım Uygulandı”

2021 yılı içerisinde 7 bin 14 iş yeri ve 2 bin 984 pazar yeri denetimi gerçekleştirilirken bin 76 işletme hakkında tutanak düzenlendi. 54 işletmenin mühürlendiği 2021 yılı içerisinde 39 işletmeye mühür fekki (mühür kırma/bozma) nedeniyle işlem yapıldı. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 54. maddesi gereğince 4 işletmeye tüketiciyi yanıltmaktan dolayı işlem yapıldı. Çevre kanununa uymadığı ve çevreyi kirlettiği için 117 işletmeye idari yaptırım uygulandı.

“Dilencilerle Mücadele Sürüyor”

Halkımızın manevi duygularını sömüren dilencilere yönelik oluşturulan sivil zabıta ekipleri yıl boyunca konu ile ilgili olarak etkin ve kararlı bir mücadele ortaya koyarken dilencilik yaptığı tespit edilen 121 kişiye de idari yaptırım karar tutanağı düzendi ve ekiplerimiz kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürdü.

“Sokakta Çalışan Çocuklar”

Sokakta çalıştırıldığı tespit edilen 34 çocuğun ailesine kanunlar kapsamında ilgili genelge tebliği gerçekleştirilirken, 24 çocuğun ailesine ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereği idari yaptırım uygulandı. Ayrıca bu aileler hakkında adli işlem başlatılmak üzere Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

“Sokakta Kalan Vatandaşlarımıza Yardım Eli Uzattık”

Sokakta kaldığını beyan eden vatandaşlarımıza da destek olduk. Evsiz ya da kimsesiz ayırmaksızın başvuruda bulunan 117 vatandaşımızın barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ilçemizde faaliyet gösteren otel ve pansiyonlarda misafir edilmelerine olanak sağladık.

“Ruhsat Servisimiz Yoğun Çalıştı”

Yıl boyunca Ruhsat Servisi Birimimize ruhsat almak için müracaat eden 702’si sıhhi, 24’ü umuma açık istirahat ve eğlence yeri, 143’ü gayrisıhhi müessese olmak üzere toplam 869 işletmeye İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı düzenlendi.

“Kurallara Uymayanlar Hakkında İşlem Uyguladık”

Kentimizin muhtelif yerlerinde izinsiz ve yetkisiz olarak atık ve geri dönüşüm malzemelerinin toplandığı, çevreye rahatsızlık veren hurda ve atık toplama faaliyeti gösteren iş yerlerine 26 kez mühürleme ve mühür fekki işlemleri yapılırken, ayrıca bu kişiler hakkında adli işlem başlatıldı.

Öte yandan atık toplayan ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikâyetlerine konu olan ve çek çek diye tabir edilen 630 hurdacının toplama aracına el konularak 1. sınıf atık getirme merkezine teslim edildi.

Kentimizde kurulan semt pazarlarında yapılan Pazar Yerleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında sürdürülen denetimlerde 48 pazarcı esnafına kuralları ihlal ettiği için tutanak düzenlendi. Halkın güvenliğini ve huzurunu tehdit eden, kayıt dışı ekonomik faaliyette bulunan, görüntü kirliliğine sebep olan, yayaların kaldırımları kullanabilmelerini engelleyen ve gelişigüzel satış yapan seyyar satıcılarla mücadele eden ekipler, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 38’inci maddesi gereğince 175 adet idari yaptırım karar tutanağı düzenledi.

“Halkımız İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”

Zabıta ekipleri ayrıca yıl içerisinde pazar yeri giriş ve çıkışlarında HES kontrolü gerçekleştirirken, görüntü kirliliğine sebep olan tabela, afiş, pano ve pankartlar, kaldırım işgalleri gibi rutin çalışmalar gerçekleştirdi. Belediye kanunu, ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde kişi ve işletmelere yaptırım ve işlem uyguladı.

Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından kontroller ve şikâyetler neticesinde yapılan incelemelerin ardından kanunların ilgili hükümleri çerçevesinde bahse konu işletmelere 721 bin 966 Türk Lirası ceza kesildi. Ekiplerimiz ayrıca halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden terk edilmiş 78 metruk binanın yıkımında da görev aldı. Halkımız için çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan bir yıl içerisinde ALO Zabıta hattı 27 bin 390 kez aranırken ekipler tarafından gelen talep ve şikâyetler hızlıca çözüme kavuşturuldu; farklı birimler ve kurumlar ile ilgili olan aramalar ise yönlendirildi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu