Yaşam

Trakya’da Leylek Yuvalarının Bakımı Dronla Yapılıyor

TRAKYA Elektrik Dağıtım A.Ş.(TREDAŞ), Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de bölgeye gelecek leyleklerin elektrik direklerindeki yuvalarını bakımını termal kameraları dronla yapılıyor.

Göç eden kuşların ana güzargahında bulunan Trakya’da, TREDAŞ, bölgeye gelecek leyleklerin yuvalarının varlığını devam ettirmesi ve enerji güvenliği için yerinde tespitlerini gerçekleştirdi.

Leylek yuvası bakım çalışmalarını teknolojik alt yapısını kullanarak, termal kameralı drone aracılığıyla yapılırken, ekipler, bozulan yuvaları tekrar yerlerine yerleştirdi.

Yüzlerce yuvaya bakım yapan ekipleri 2022 yılında da insansız hava araçları drone ile bu sayıyı daha da arttırmayı hedefliyor. TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Trakya’nın Avrupa ve Asya arasında çok önemli bir kuş yolu güzergahı olduğunu belirterek, sürdürülebilir gelecek için çalışmalarda leylek ve diğer canlıların yaşam alanlarına da dikkat ettiklerini söyledi.

Bilgili, “Yaklaşık 5 yıldır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlükleri ile leylek popülasyonunu koruma projesi kapsamında koordineli şekilde çalışıyoruz. Bugüne kadar 600’ü aşkın yuvayı leyleklerimiz ile buluşturduk. Bundan sonra da buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu