Yaşam

TAR-DER Başkan Yardımcısı Açar: Yanlış tarım uygulamalarından kaçınılmalıdır

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-TÜRKİYE Tarım Danışmanları Derneği (TAR-DER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, tarımsal…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-TÜRKİYE Tarım Danışmanları Derneği (TAR-DER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, tarımsal üretimin mevsim itibari ile değerlendirildiğinde ekstrem bir yıl yaşandığını söyledi.

Sonbaharın son aylarından itibaren yağışlar düşmüş ise de bunun yeterli bir yağış olmadığını ifade eden Açar, “Hava ısısının uzun yıllar ortalamaların üstünde seyretmesi de farklı olumsuzluklar da gözlenmektedir. Mevsimin ortasında bademlerin çiçek açması, hububatlarda istenmeyen görüntülerin oluşması mevsimin gidişatının en bariz göstergesi olduğu söylenebilir. Tabiidir ki önümüz kış mevsimi. Ne olacağı belli değil. Bu nedenledir ki yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Mümkün mertebe doğru uygulamalar yapılması önemlidir” dedi.

‘ZABRUZ VE BUĞDAY SİNEĞİ ZARARLARINA RASTLANMIŞTIR’

Lütfü Açar, mevsim başı itibari ile yağışların yetersiz olması sonucunda geçmiş dönem üretimlerde kullanılan kimyasalların toprakta birikme ihtimalinin oluşmasının muhtemel olduğunu ifade ederek, “Nitekim hububatlarda görülen olumsuzluk nedenlerden biri olması ihtimaldir. Havaların mevsim ortalamaların üstünde gitmesi ile de zabruz ve buğday sineği zararlarına rastlanmıştır. Günlük hava ısılarının değişken olması da buğdaylarda yeşil aksam zararlarının oluştuğu gözlenmiştir. Tabiidir ki çeşit özellikleri de yeşil aksamlarda farklı görünümlerin olduğu da görülmektedir. Mevsim itibari ile bitkilerin fizyolojik durgunluk devre içerisinde olması gereken devre bu devredir.  Bu mevsimde yapılan yanlış uygulamalar da bazı olumsuzluklara sebebiyet verilmesine neden olmaktadır” diye konuştu. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu