Edirne

Selimiye’nin UNESCO danışmanı Prof.Dr. Nevzat İlhan vefat etti

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camisi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi sürecinde adaylık çalışmaları danışmanlığı ve alan başkanlığı yapan Prof.Dr. Nevzat İlhan (79), hayatını kaybetti.

Türkiye genelinde mimari alanda akademik çalışmalarıyla tanınan, ‘hocaların hocası’  olarak bilinen  Prof.Dr. Nevzat İlhan, tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi’nde hayat mücadelesini kaybetti. 2008 – 2009 yılları arasında Edirne Selimiye Camisi Külliyesi UNESCO Dünya Mirası Adaylık Çalışmaları Danışmanlığı ile 2011-2012 yılları arasında Selimiye Camisi Külliyesi Alan Başkanlığı görevini üstlenen İlhan’ın vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu.

Prof.Dr. Nevzat İlhan’ın vefatının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da taziye mesajı yayınladı. Gürkan mesajında, “Edirne Belediyesi’nde 2008-2011 yılları arasında Edirne Selimiye Camii Külliyesi UNESCO Dünya Mirası Adaylık Çalışmaları Danışmanlığı ile 2011-2012 yılları arasında Edirne Selimiye Camii Külliyesi Alan Başkanlığı görevini üstlenen, bilgisi, nezaketi, güler yüzü, ülkemize ve kentimize olan hizmetleri ile daima hatırlayacağımız, büyük bir değerimizi daha kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Kıymetli hocamız Prof. Dr. Nevzat İlhan’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

Nevzat İlhan’ın cenazesi 14 Aralık Çarşamba günü Edirnekapı Şehitliği Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze töreninden sonra aynı yerde toprağa verilecek.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu