Balıkesir

Manyas’ta ‘Kazak fasulyesi’ hasadı başladı | Balıkesir

Süleyman ÖZAYDIN/MANYAS (Balıkesir), (DHA)-BALIKESİR’in Manyas ilçesinde Kazak fasulyesi hasadı başladı.
Tohumu 1700’lü yıllarda Çarlık Rusya’sından kaçarak Türkiye’ye sığınan ve bir kısmı Manyas’ın Kocagöl (Kazaklar) Mahallesine yerleşen kazakların gelirken beraberinde getirdikleri tohumlardan ekilerek üretimi yapılan ve hala mahalle halkı tarafından her yıl ekilen Kazak fasulyesinde hasat başladı. Çabuk pişimi ve lezzeti ile tercih edilen ve Bandırma Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işareti alınan Kazak fasulyesinin ekimi, mayıs ayında özellikle Manyas Gölü kıyısında bulunan Kocagöl, Akçaova,Salur,Kızıksa ve Hamamlı mahallelerinde yapılıyor. Tarladan sökülerek kuruması için yayılan fasulyeler, makineler aracılığı ile kozalarından çıkarılarak, yaklaşık 1 hafta süre ile kurutulduktan sonra satışa sunuluyor. Kurutulmadan koza halinde de satışı yapılan fasulye, ilçe pazarında kilosu 60-70 lira arasında alıcı buluyor.
Manyas Ziraat Odası Başkanı Kudret Özden, ilçe genelinde belirli mahallelerde ekimi yapıldığı ve ürün desteklemeye tabi olmadığı için kayıt tutulmadığını, ancak ağırlıklı olarak ekim yapılan 5 mahallede toplam 1000 dekar alanda Kazak fasulyesinin yetiştirildiğini söyledi. Özden, harmandayken satılmaya başlanan Kazak fasulyesinin kilosunun toptan satışlarda 80-85 lira, perakende satışlar da ise 100 lira olduğunu belirtti. Kazak fasulyesi üreticilerinden biri olan Salur Mahallesinden üretici Cüneyt Yavuz da “Göl boyunda 25 dönüm fasulyemiz var. Verim Allah’a şükür çok iyi, dönümüne 250 kilo fasulye aldık. Kurutup 100 liradan satışa sunacağız” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu