Kırklareli

Kırklareli’nin coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Kırklareli’nin coğrafi işaretli ürünlerini tanıttı.

Basın mensuplarına Kırklareli’nin coğrafi işaretli ürünleri ‘Kırklareli Eski Kaşar Peyniri’ başta olmak üzere ‘Kırklareli Hardaliyesi’, ‘Kırklareli Beyaz Peyniri’, ‘Kırklareli Kıvırcık Kuzusu’, ‘Meşe Balı’ ile ‘Babaeski Sarımsağı’nı tanıtan Başkan Ilık, “Ürünlerimizin taklitlerine karşı korunabilmesi, haksız rekabetle karşı karşıya kalmaması için koruma altına alınma noktasında Coğrafi İşaret büyük önem taşımaktadır” dedi.

Gelecek nesillere geleneksel ürünlerin aslına uygun bir şekilde ulaştırılması için çalıştıklarını ifade eden Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “İlimizin bugüne kadar Coğrafi İşaret almış 6 ürünü bulunuyor. Oda olarak her ortamda bu ürünlerimizin tanıtımını yapıyoruz. Coğrafi İşaretler; ürünü korumasının yanı sıra, ürüne dinamik pazarlama gücü katmakta, tarımsal çeşitliliği arttırmakta, kırsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Böylelikle geleneksel ürünler aslına uygun bir şekilde sonraki nesillere de ulaştırılmaktadır. Niteliklerini kaybetmeden ürünlerin sürdürülebilirliği de sağlanmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin taklitlerine karşı korunabilmesi, haksız rekabetle karşı karşıya kalmaması için koruma altına alınma noktasında da Coğrafi İşaret büyük önem taşımaktadır. ‘Coğrafi işaret’ ibaresi taşıyan ürünleri üreten işletmeler, bu işareti ürünlerinin ambalajlarında kullandıklarında tüketici açısından da güven ve kaliteyi ifade etmiş olmaktadır. Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda kentimizdeki yerel değerlere sahip çıkılması adına ürünlerimizin tescillenmesi çalışmalarına özel önem veriyor ve bu yönde büyük gayretler gösteriyoruz” dedi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu