Yaşam

Keşan’ın 4 aylık suyu kaldı

Ünsal YÜCEL/KEŞAN (Edirne), (DHA)- EDİRNE’nin Keşan ilçesinde yağışsız geçen kış kuraklığı artırırken, şehre içme suyu sağlayan Kadıköy Barajı’nda içme ile kullanma suyu oranının yüzde 5’e düştüğü ve ilçenin 4 aylık suyu kaldığı bildirildi.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, suyun çok kıymetli bir hayat kaynağı olduğunu, yakın bir gelecekte suyun paradan kıymetli olacağını söyledi. Küresel ısınma, bilinçsiz ve israfa neden kullanımlar nedeniyle kısa zaman sonra su ihtiyacı konusunda tüm dünyada olduğu gibi Keşan’da da olumsuzluklarla karşılaşılabileceğinin ifade eden Helvacıoğlu, “Kadıköy Barajı’mızın su tutma kapasitesi 56 milyon metreküp. 50 yıla yakındır bu baraj Keşan’ın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor. Barajımız Keşan’ın yüzde 60-65 oranında ihtiyacını karşılıyor. Geri kalan kısmı ise Kumdere’deki kuyulardan karşılanıyor. Barajda şu anda yaklaşık 6-7 milyon metreküplük su kaldı. Bunun 3 milyon metreküpü de ölü hacim, yani killi su demek. Kalan 3-4 milyon metreküplük su, toplam kapasitenin yüzde 5’lik bir bölümüne tekabül ediyor. Kar ve yağmur yağışlarını bekliyoruz. Ama kış mevsimi eğer yağışlı geçmezse, suyumuzu da tasarruflu kullanmazsak, ilerleyen zamanlarda Keşan’ımızda haftanın belirli günlerinde su kesintileri yaşayabiliriz” dedi.
‘ÇEŞMELERİMİZDEN AKAN SUYU BOŞA HARCAMAYALIM’
Mustafa Helvacıoğlu, barajda suyun azlığının gözle görülür bir seviyede olduğunu ve adeta suyun dibinin göründüğünü dile getirerek, “Su tüketmeyelim demiyorum, ama çeşmelerimizden akan suyu da boşa harcamayalım. Suyun kıymetini, çeşmelerimizden su akmadığında anlamamak için bugünden bir şeyler yapmalıyız. Su, aynı nefes gibi hayat demek, Keşan her geçen gün büyüyor. Ancak bu büyüme daha fazla su tüketimi anlamına geliyor. Keşan’ımızın merkez nüfusu yaklaşık 65 bin. Gün içinde bu sayı 80 bine çıkıyor. Barajımızdan çeltik ekimi ve zirai tarıma da su veriliyor. Barajımıza ve suyumuza gözümüz gibi bakmalıyız. Su gelecekte paradan kıymetli olacak. Ne yazık ki bazı vatandaşlarımız suyun kıymetini çok iyi bilmiyor. Kaçak kullanım problemleri de yaşanıyor zaman zaman. Biz hem bilinçli kullanım konusunda uyarılarımızı yapıyoruz hem de altyapımızı sürekli yeniliyoruz. Ama sadece belediyemizin bir şeyler yapması ile çözüme ulaşamayız. Çözüm; Keşan’ımızda yaşayan herkesin bilinçli hareket etmesi ve bir damla bile suyun boşa harcanmaması için çaba gösterilmesi” diye konuştu. 
‘SUYU İSRAF ETMEYELİM’
Hem mevsimin kurak gitmesi hem de israf nedeniyle Keşan’a şu anda yaklaşık 4 ay süreyle yetecek kadar su kaldığını kaydeden Helvacıoğlu, “Tasarruf ve bilinçli tüketimle lütfen geleceğimiz için hayat kaynağımız olan suyu israf etmeyelim. Dünyamızda su sıkıntısı her geçen gün biraz daha büyüyor. Artık bir karar vermeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Çocuklarımızın, torunlarımızın nasıl bir çevrede yaşayacağına bugünkü davranışlarımızla biz karar vereceğiz” dedi. (DHA)

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu