Edirne

Edirne Valisi Kırbıyık: Saros’ta 75 kilometrelik sahil bandına sahibiz

Ünsal YÜCEL/ EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 75 kilometrelik sahil bandına sahip Saros Körfezi’nin, temiz deniziyle birçok açıdan alternatif bir rota olduğunu belirterek, “Ulaşım maliyetleri açısından da ciddi bir avantajı var. Bölgede bulunan arkeolojik alanlar da ciddi avantaj sağlıyor. Bence en büyük sorun çok başlılık, imar ve ruhsat hukukuna baktığımızda, altyapı ve üstyapı yatırımların yerine getirilmesine baktığımızda, bir kısmında özel idare yetkili, bir kısmında Keşan Belediyesi, bir kısmında Enez Belediyesi, bazı yerlerde muhtarlıklar yetkili, böyle olunca karmakarışık bir yapıya varmış oluyoruz” dedi.
Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Çalıştayı, Edirne’nin Keşan ilçesinde Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında yapıldı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Vali Kırbıyık’ın yanı sıra, Vali Yardımcıları Ali Uysal, Eyyüp Batuhan Ciğerci, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Enez Kaymakamı Cafer Ekinci, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Edirne Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, kurum müdürleri ve bölgede hizmet veren turizm işletmelerinin sahipleri katıldı.
‘75 KİLOMETRELİK SAHİL BANDINA SAHİBİZ’
Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne’nin muhteşem bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek, sadece sınır kapılarının bile ele alındığında dört sınır kapısından kente 11 ayda 5,6 milyon kişinin giriş yaptığını kaydetti.
Hem Edirne merkezde hem de Saros Körfezi’nde ciddi bir canlılık olduğunu ifade eden Kırbıyık, “Ama kapasiteyi kullanıp, yeterince katma değer üretebiliyor muyuz? Bunlarla ilgili bazı sorunlarımız var. Belki sahip olduğumuz değerlerin bizde yeterince farkında değiliz. Niceliksel bir fazlalık var, ziyaretçi sayısı çok fazla, ama bu ne kadar katma değer bırakıyor? Dolayısıyla asıl sorun niteliksel bir artışı nasıl sağlarız ona bakmamız gerekiyor. Avantajlarımıza bakacak olursak Saros’ta 75 kilometrelik sahil bandına sahibiz, deniz temiz, berrak, dalış açısından da inanılmaz imkanlar sunuyor. Ulaşım maliyetleri açısından da ciddi bir avantajı var. Bölgede bulunan arkeolojik alanlar da ciddi avantaj sağlıyor. Bence en büyük sorun çok başlılık, imar ve ruhsat hukukuna baktığımızda, altyapı ve üstyapı yatırımların yerine getirilmesine baktığımızda, bir kısmında özel idare yetkili, bir kısmında Keşan Belediyesi, bir kısmında Enez Belediyesi, bazı yerlerde muhtarlıklar yetkili, böyle olunca karmakarışık bir yapıya varmış oluyoruz. En basitinden çöp toplama faaliyetinde bile birden fazla idare çıkıyor. Bunun yanında plan eksikliği, vizyon ve hedef eksikliği, sezonun kısa olması, kaynaksal yetersizlikler ve denetimsel eksikliklerde önemli başlıklarımızdan. Biliyorsunuz hemen yanı başımızda Gelibolu’da Tarihi Alan Başkanlığı mevcut. Bir de Kapadokya’da bir alan başkanlığı var. Bizim önerdiğimiz model biraz daha Kapadokya modeli. İmar hukukunu da içinde barındıran ruhsat hukukunu da içinde barındıran ve buradaki idarelerin belli yetkilerini devrettiği bir alan başkanlığı. Kendi tüzel kişiliği, bütçesi olan kendi kendine planlama yeteceğine sahip hususları içinde barındıran idari yapı. Bunu burada tartışmalıyız. Bence bölge için yeni bir alternatif geleceğine yönelik daha kararlı adımlar atabileceğimiz bir imkan tanıyacaktır. Bunun avantajını birçok noktada göreceğiz” diye konuştu.
Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk yaptığı sunumda, bölgedeki mevcut durum, yapılan çalışmalar, mevcut tarihi ve kültürel varlıklar ve turizm potansiyeli olarak değerlendirilebilecek destinasyonlar hakkında bilgi aktardı.
​Sunumun ardından karşılıklı görüş alışverişi ve soru cevap şeklinde devam eden toplantıda izlenecek stratejik plan, mevcut işleyişte ortaya konacak çözümler, yapılacak yeni proje ve yapılanma konusunda değerlendirmeler ele alındı. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

DHA Haber Editörü

Sitemiz DHA abonesidir. Bu kategoride yer alan haberler Demirören Haber Ajansı Muhabirleri tarafından geçilen haberlerdir ve sitemiz editörleri tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu