Tekirdağ

Dünya Çevre Günü Rumeli İskelesinde kutlandı

Süleymanpaşa Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, Rumeli İskelesi’nde bir dizi etkinlik organize ederek çevre temizliği ve Sıfır Atık…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Süleymanpaşa Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, Rumeli İskelesi’nde bir dizi etkinlik organize ederek çevre temizliği ve Sıfır Atık geri dönüşüm hareketine dikkat çekti.

Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında, Rumeli İskelesi’nde kurulan stantlarda Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri ile Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Engelliler Meclisi üyelerinin tamamen geri dönüştürülmüş atık malzemelerden ürettikleri ürünler sergilendi. Çocuklar için çevre ile ilgili resim aktivitesi düzenlendi. Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı eğitmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi de katılımcılar tarafından ilgi ile takip edildi.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN SAKSILARDA FESLEĞEN İKRAMI

Ayrıca Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca verilen mahalle iftarlarında servis edilen plastik su ve limonata bardakları geri dönüştürülerek minik saksılar haline getirildi. Bu minik saksılara gönüllü öğrenciler tarafından ekilen fesleğenler etkinliğe katılan vatandaşlara takdim edildi. Yine, semt pazarlarından toplanan organik atıkların, Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kompost makinesi vasıtasıyla dönüştürülen doğal gübreler de arzu eden vatandaşlara verildi. Çocuklara da balon, şapka ve rüzgârgülü hediye edildi.

DALGIÇLARIN DENİZDEN ÇIKARDIĞI ATIKLAR PES DEDİRTTİ

Etkinliklerin en can alıcı kısmı ise, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi birimine bağlı dalgıç polisler ve gönüllü dalgıçlar tarafından gerçekleştirilen deniz dibi temizlik etkinliği oldu. Araç lastikleri su damacanaları, plaj şemsiyesi gibi birbirinden farklı atıkların çıkarıldığı etkinliğe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sabri Çınar da bizzat katıldı. Denizden çıkarılan atıklar, iskelede sergilenerek deniz kirliliğine dikkat çekildi.

BAŞKAN YÜKSEL ETKİNLİKLERİ YAKINDAN TAKİP ETTİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel de etkinlikleri başından itibaren yakından takip etti. Katılan vatandaşlara fesleğen, şapka ve diğer hediyelerden takdim eden Yüksel, etkinliği görüntüleyen ulusal ve yerel basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.

Yüksel, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri ile ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Çevremizin ve doğamızın korunmasının önemine dikkat çekmek ve temizlik farkındalığını arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz programda, kıyı şeridinde yapılan dalışla denizden çıkarılan çöpleri iskelemizde sergiledik, etkinlik kapsamında gerçekleştirdiğimiz proje ve hizmetlerimizi basın mensuplarımız ve hemşehrilerimizle paylaştık. 3 yıldır Sıfır Atık hedeflerimiz doğrultusunda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. 1391 belediye arasından, Sıfır Atık belgesi almaya hak kazanan 37’nci belediye olduk. Trakya’da bu belgeye sahip ilk ve tek belediyeyiz. Ayrıca zirai atıklarımızın yeraltı sularını ve çevreyi kirletmesini önleyerek güvenli şekilde bertaraf edilmesini amaçlayan projemizle de Türkiye Belediyeler Birliği’nden ödül aldık. Biz kurum olarak üzerimize düşeni imkânlarımızı sonuna kadar zorlayarak yerine getirme gayreti içindeyiz. Kıymetli hemşehrilerimizden de bu konuda destek istiyoruz. Bu vesile ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, el birliği ile inşa edeceğimiz havası, suyu, toprağı, denizi tertemiz bir Süleymanpaşa’da buluşmak üzere, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Bu haber Süleymanpaşa Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu