DepremYaşam

Devlet Yok Açlıktan Özlüyoruz Dedi Tekirdağ’da Tutuklandı İddiası İnfial Yarattı!

Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan Tekirdağ’dan Hatay’a gidip “açlıktan ölüyoruz” diyen ve Tekirdağ’da birinin tutuklandığı haberi kısa sürede sosyal medya hesapları üzerinden binlerce kişi tarafından paylaşılarak infial yarattı. Paylaşım yapılan fotoğrafın ve içeriğin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından sosyal medya hesapları üzerinden provokasyon amaçlı bir çok paylaşım yapıldı. Bunlardan bazıları Tekirdağ’da deprem olacağı ve Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin Enkaz Hastanesi olduğuydu.

Bu iddialara bir yenisi daha eklenerek sosyal medyada hesapları üzerinden bir kişinin deprem bölgesi Hatay’a Tekirdağ’dan geldiği, “açım, kimse yemek vermiyor, devlet yok, açlıktan ölüyoruz” dediği ve Tekirdağ’da gözaltına alındığı iddia edildi.

teyit.org adresinde yer alan bilgiye göre, bu iddiaların asılsız olduğu kaydedildi. İddia ile fotoğrafın uyuşmadığı vurgusu yapılırken tersine görsel arama sonuçlarına göre, fotoğraf 30 Ocak 2023 tarihine ait Amasya merkezli üç ilde sahte ÖTV muafiyetli araç satış sözleşmesi düzenlenerek 1 milyon 585 bin liralık vurgun yaptığı belirlenen beş şüphelinin yakalandığı haberine ait olduğu ortaya çıktı.

Resmi kaynaklarda, Tekirdağ’da ya da Hatay’da “açlıktan ölüyoruz” diyen birinin tutuklandığı ya da gözaltına alındığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadı.

https://teyit.org/analiz-fotografin-hatayda-devlet-yok-acliktan-oluyoruz-diyen-kisiyi-gosterdigi-iddiasi

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu