Yaşam

Çatı Kaplama Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?


  Günümüzde her tür yapının uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlam olmasını sağlamaya yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Çatı kaplama ve su…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

 

Günümüzde her tür yapının uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlam olmasını sağlamaya yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Çatı kaplama ve su yalıtım uygulamaları yapıların kullanım konforunu ve içeriside yaşayan bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yadımcı olmaktadır. Çatı kaplama ve su yalıtım uygulamaları yalnızca bireyler tarafından önemsenmekle kalmamakta, yasalarla da desteklenmektedir. 19. yüzyılın ortalarına doğru termoplastik özelikte bir polimer olan malzemelerin kullanımı ortaya çıkmakla birlikte 1950’li yılların sonlarına doğru popülaritesinin arttığı görülmüştür. Protan uzun yıllardır faaliyet gösterdiği sektörde en ileri membran teknolojilerinden faydalanarak farklı özelliklere sahip membran ürünlerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Siz de ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun aynı zamanda uygulamaların başarısını artıracak kalitede membran ürünleri satın almak istiyorsanız Protan Turkey web sitesini inceleyebilirsiniz.

 

PVC membran ürünleri kullanılarak yapılan yalıtım işlemleri yapıların dayanıklılığını ve güvenliğini sağlama noktasında kritik öneme sahiptir. Bu yüzden membran ürünlerine gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır. Diğer yandan membran ürünleri kullanımından optimum fayda sağlanabilmesi için kullanım alanının özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun ürünler seçilmeli, seçilen ürünler alanında uzman ve yeterli deneyime sahip profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Böylece yapılarda yeterli korumanın sağlanmaması nedeniyle yaşanması olası riskleri önlemek ve ihtiyaç duyulan güvenli ortamları inşa etmek mümkün olmaktadır.

 

Sayfa: https://protanturkey.com/cati-kaplama

 

Membran ürünleri suyun yıkıcı etkileri dolayısıyla karşı karşıya kalınması olası hatta can ve mal kaybı gibi çok ciddi durumlara neden olabilecek riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu durumları önlemek için kaliteli, kullanım alanının özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun  membran malzemeleri seçilmelidir. Diğer önemli adım ise membran uygulamalarının doğru şekilde ve mutlaka uzmanlar tarafından yapılmasıdır.

 

PVC membran ürünleri ile gerçekleştirilecek yalıtım uygulamalarında öncelikle uygulama yapılacak alan metrekare olarak hesaplanmalı ve gerekli rulo adedi belirlenmelidir. Uygulama alanına ve çevresel koşullara bağlı olarak membranın kaç katmandan oluşacağını doğru bir şekilde belirlemek uygulamanın başarısı açısından çok önemlidir. PVC membran uygulamasının sorunsuz bir şekilde tutunabilmesi için işleme başlamadan önce uygulama yüzeyi detaylıca temizlenmelidir.

 

Başarılı ve etkili bir yalıtım uygulaması yapabilmek için yüzeyde yer alan pürüzler giderilmeli ve diğer sorunlar varsa bunlar ortadan kaldırılarak düz bir zemin elde edilmelidir. Uygulamadan önce zeminin tüm ıslaklığını ve nemini kaybedecek şekilde kurumaya bırakılması önemlidir. İhtiyaca bağlı olarak gerekli durumlarda taşyünü ya da köpük polistiren uygulanması gündeme gelebilir.

 

Membran ruloları hazırlandıktan sonra zemine serilirken fazladan 10 ila 15 cm pay bırakılması önerilir. Uygulama alanının uygunluğuna bağlı olmak kaydıyla manuel yöntemler ya da makineler aracılığıyla kaynak işlemleri yapılması tercih edilebilir. Kaynak dikişi olarak adlandırılan özel bir teknolojinin kullanılmasıyla PVC membran tabakaları tek bir parça haline getirilebilir.

 

PVC membran kaplamalar ısı yardımıyla yüzeyin üzerini tamamen kaplayacak şekilde yerleştirilir. İşlemden sonra esneyen kaplama malzemesi, soğumanın sağlanması için oda sıcaklığında bekletilir. Tamamen soğuyan ve sertleşen PVC membran kaplama kontrol edilmesi ve hatasız bir uygulama yapıldığından emin olunmalıdır.  PVC membran ürünleri farklı yapıların ihtiyaçlarını karşılayacak, uygulama alanının özelliklerine uygun olacak ve çevresel etmenlere karşı dayanıklılık gösterecek şekilde üretilirler. Böylece yapının suyun yıkıcı olabilen etkilerinden korunması ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulması sağlanabilir.

 

Sayfa: https://protanturkey.com/su-yalitim

 

Yalıtım Uygulamaları Hangi Alanlara Yapılır?

 

PVC membran ürünleri yapılarda su yalıtımını, yapının dayanıklılığını ve güvenliğini sağlamak noktasında kritik öneme sahiptir. Kullanım alanında sağladığı faydalar nedeniyle günümüzde pek çok farklı alanda membran ürünlerinin kullanımı gündeme gelmektedir. Membran ürünleri sıklıkla yapıların inşaatı sırasında temel dayanıklılığını artırmak için kullanılır. Çatı kaplama uygulamalarında membranlar kullanılarak sızdırmazlık sağlanması amaçlanır. Barajlarda toplanan ve sulama iletim tünelleriyle ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilen suyun sızdırmazlığını sağlamak için membran ürünlerinden faydalanılır. Otoparklarda suyun yıkıcı etkilerine karşı koruma ve içme suyu biriktiren depolarla arıtma tesislerinde hidrolik güvenliği sağlamak için membran ürünleri kullanılabilir.

 

Doğru membran ürünleri kullanıldığında tarımsal sulama amacıyla kullanılan göletler ve kanallarda sızdırmazlık sağlanabilir. Membranlar sayesinde demiryolu tünellerinin ve metro istasyonlarının güvenliği temin edilebilir. Ayrıca alt geçitler yağışlar ve su kaynağı arızalarına karşı korunaklı hale getirilebilir. Suyun yıkıcı etkilerini azaltma amacıyla uygulanan tüm hidrolik işlemlerde membran ürünlerinin kullanılması mümkündür.

 

Web sitesi : https://protanturkey.com/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Özge Özkan

Bu Yazar Çorlu'da Haber sponsorlu iş ortağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu