Yaşam

Avşar: “Engellilik Bir Dezavantaj Değil, Sadece Bir Farklılıktır”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için yaptığı açıklamada engelliliğin yeti kaydı olmadığını, toplumun tutumu, ulaşım ve erişim kısıtının engelliliği doğurduğunu vurguladı. https://fashionplaytes.com/

Avşar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Engelli olmak, kulakların duymaması, gözlerin görmemesi, ayakların yürüyememesi değildir. Engellilik, toplumun bilerek ya da bilmeyerek ötekileştirmesidir. Engellilik, kamusal alanların çok fonksiyonlu tasarlanmamasıdır. Engellilik, kamu ve özel sektörün istihdamda yeterince hassas davranmamasıdır. Kısacası engellilik, toplumsal hayata katılımda karşılaşılan dirençtir. Özgür bir birey olarak kendini hissetmemektir.”

‘Tabularını kıran ve kodlarını değiştiren bir toplum, hayatın her anını engelsiz ve özgür yaşayan bir birey vizyonu gerekmektedir’ açıklamasını yapan Avşar, “Tabularını kıran ve kodlarını değiştiren bir toplum, hayatın her anını engelsiz ve özgür yaşayan bir birey vizyonu gerekmektedir. Engellilerimiz toplumda yeniden konumlandırılmalı, kamu-özel tüm politika ve uygulamalar bu bakış açısıyla yeniden gözden geçirilmelidir.” ifadesini kullandı.

Mesajının sonunda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlayan Avşar, engelliliğin bir dezavantaj değil, sadece bir farklılık olduğu bilinci ile birlikte daha kolay aşılabileceğini dile getirdi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu