Yaşam

9 Yaş Zeka Oyunları

En güzel 9 yaş zeka oyunları ile çocuğunuzun hem eğlenmesini hem de zihinsel becerilerini geliştirmesini sağlayın.

Zeka oyunları ile çocukların IQ seviyelerinin yükseleceğini ve düşünme yetilerinin gelişeceğini biliyor muydunuz? Bu başlık altında 9 yaş zeka oyunları ve bu oyunların etkileri üzerinde merak edilenleri cevapladık. Doğru ve zamanında uygulanan eğitimle özellikle çocukların zihinsel becerilerinin artırılması mümkündür.

Zeka Oyunları Eğitimi

Çocukların, gördüğü her bilgiyi kaydetmeye hazır zihinleri, öğrenme eyleminin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Çocuğunuzun bu algılama ve değerlendirme hızını faydalı ve verimli bir şekilde değerlendirmek için zeka oyunlarından yardım alabilirsiniz. Eğitimdeki geleneksel anlayış da bu anlamda değişim göstermeye başlamış ve zihinsel, fiziksel becerileri geliştirmeye yönelik uygulamalar okullarda yer edinmiştir.

Günün büyük bir kısmını kaplayan okul hayatı, çocuklar için çok etkili olsa da ebeveynlerin verdiği eğitim de ayrı bir öneme sahiptir. Dolayısıyla okuldaki aktivitelerin eksik kalması ihtimaline karşın ebeveynler de harekete geçmelidir. Böylece çocukların kapasitesi, yetenekleri ve algılama düzeyleri ciddi anlamda artabilir. Aile ve eğitim hayatında gerekli zeka oyunları eğitimi sağlandığı takdirde çocukta gelişen özgüven ve motivasyon hayat boyunca etkili olacaktır. Hatta bu durum bireyin geleceğini ve meslek hayatını bile etkileyebilir. Yapılan araştırmalarda küçükken kendini daha iyi ifade edebilen ve kendine güvenen çocukların ileri yaşlarda çok daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.

Zeka Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

9 yaş zeka oyunları egzersiz ve aktivitelerin bu yaş grubundaki çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir? Öncelikle hızlı düşünme, algılama ve harekete geçme becerilerini yükseltir. Ayrıca stratejik, mantıksal ve çok yönlü zekayı geliştirir. Zeka oyunlarının çocuklar ve yetişkinler için sağladığı avantajlar zihinsel kazanımlarla da sınırlı kalmaz. Doğru aktivite ve egzersizlerle fiziksel beceriler de artırılabilir. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli aralıklarla uygulanan zeka oyunlarının, çocukların IQ seviyelerinde artışa neden olduğu ve mantıklı düşünme becerilerinin çoğaldığı tespit edilmiştir.

Zeka geliştirici oyun, aktivite ve egzersizler bir materyal yardımıyla uygulanabildiği gibi materyalsiz ya da dijital ortamda da gerçekleşebilir. Bunların bazıları bireysel bazıları grupla etkileşim içinde oynanır. Çocuğunuz varsa bu konuda ne gibi adımlar atmalısınız? Araştırmayla ve gerekirse pedagog yardımıyla çocuğunuz için uygun oyun ve egzersizleri tespit etmeniz gerekir. Bu oyunların çocuğunuzun zeka seviyesindeki etkilerini not alarak yönlendirme yapabilirsiniz.

MentalUp Nedir, Ne İşe Yarar?

Materyalsiz, dijital ortamda uygulanan zeka oyunları ve egzersizler denilince akla ilk gelenin MentalUp olduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulama bir eğitim platformu niteliği taşır ve mantık, zeka, fiziksel ve zihinsel beceri geliştirici 120’den fazla oyunu kullanıcılarının hizmetine sunar. 9 yaş zeka oyunları ve aktivitelerine ulaşmak için bu platformu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. MentalUp, çocukların yanı sıra yetişkinlerde de becerilerin keşfedilmesini sağlar.

Bu platform, 4 yaş üzerindeki çocuklar ve zihinsel becerilerini geliştirmek isteyen tüm yetişkinler için kullanıma uygundur. Uygulama içinde yer alan oyun ve egzersizler yaş gruplarından ziyade algılama seviyelerine göre aşama haline getirilmiştir. Yani kolay seviyeden başlayan kullanıcıların performansına göre oyunların zorluk seviyesi giderek artar. Bu sırada da performans gelişimini ifade eden raporlar kullanıcıya sunulur. Program içinde özellikle çocukların gelişimi düşünüldüğü için herhangi bir reklam ya da zararlı içerik bulunmaz.

BİLSEM İçin Zeka Oyunları Yararlı Mı?

BİLSEM sınavı, okullarda sınıf öğretmenleri tarafından özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara uygulanır. Bu sınavın amacı, sanatsal etkinliklerde yeteneğe sahip çocukları keşfederek kişileştirilmiş eğitim almalarını sağlamaktır. Bu eğitim Bilim ve Sanat Merkezleri’nde verilir ve okul dışında ek bir eğitimi ifade eder. Peki diğer yaş grupları ya da 9 yaş zeka oyunları BİLSEM sınavı için bir avantaj sağlar mı? Evet, kesinlikle sağlar. Çünkü özellikle önerdiğimiz MentalUp platformundaki egzersiz, aktivite ve oyunlar bu sınavdaki sorularla paralellik gösterir.

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi yeteneklerinin erken yaşta keşfedilmesine ve geliştirilmesine olanak sağlar. BİLSEM’in amacı da yeteneklerin erken yaşta fark edilip daha da geliştirilmesidir. Bu sınava hazırlanan binlerce öğrenci MentalUp yardımı almaktadır. Çünkü platform sınavla aynı şeyi amaçlar. Platformun işleyişi, eski sınav sorularını ezberletmek değil mantığını kavratmaktır. Böylece çocuklar bildiklerini her duruma uyarlayabilir. 9 yaş zeka oyunları başlığımızda zeka oyunlarının çocuklar için önem ve etkilerinden bahsettik. Bu konudaki merakınızı giderebildiğimizi umarız.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu