Tekirdağ

6 MAHALLEDE GÜBRE DAĞITIMI VE ATIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 MAHALLEDE GÜBRE DAĞITIMI VE ATIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


16/02/2022 14:52:36

Tarım ve hayvancılık alanında örnek projelere imza atan ve bu kapsamda Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesini hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Süleymanpaşa ve Malkara ilçelerine bağlı 6 mahallede gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Başkan Albayrak: “Tarım ve Hayvancılığa desteklerimiz artarak devam ediyor”

Mahramlı ile başlanılan gübre dağıtımını bugün Güveçli, Kermeyan, Karamurat, Sarnıç, Davuteli ve Mestanlar mahalleleri ile devam ettirdiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Mera İyileştirme ve Yönetimi projemiz, kırsal mahallelerimizin doğal ot kaynağı olan meralarımızın daha verimli kullanılması için 7 yıldır uygulamaya devam ettiğimiz Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesidir. Vasfını kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraların ot verimlerini arttırmak amacıyla 2022 yılında 7 mahallemizi daha proje kapsamına aldık. Projemiz 7 yılda toplam 133 mahallemizde uygulandı. Çiftçilerimizden halen çok ciddi talep gelmektedir. Bu talepler de yaptığımız uygulamanın ne kadar doğru ve faydalı olduğunu çok net bir şekilde göstermektedir. Ekonomimizin can damarı olan tarım için desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

6 mahallede gerçekleştirilen gübre dağıtım programına Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra; Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Başkan Danışmanı Sertaç Balyemez, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

İl meralarının yüzde 77’si proje kapsamına alındı

2015 yılında başlatılan proje ile toplamda, 115.425 dekar meranın ıslahı yapıldı. Yapılan iyileştirme ile ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak.  Proje ile il merasının yüzde 77’sine denk gelen 248.878 dekar mera alanı proje kapsamına alınmıştır. Bu alanın 115.425 dekarına 2.786.250 kg 20*20*0 kompoze gübre uygulaması yapılmıştır. 115.425 dekar alanda 150’şer kg ot artışı hesaplandığında proje uygulama süresince yaklaşık 34.627 ton kaba yem elde edildiği tahmin edilmektedir.

Yazar= Tekirdağ Belediyesi | Bülten

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu