Yaşam

Vites

Vites araçlarda hız ve çekiş güçlerini ayarlamak için kullanılan dişliler düzeneğine verilen isimdir. Otomatik vitesler ise bu geçişlerin araçlar tarafından kendi…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Vites araçlarda hız ve çekiş güçlerini ayarlamak için kullanılan dişliler düzeneğine verilen isimdir. Otomatik vitesler ise bu geçişlerin araçlar tarafından kendi başlarına yönlendirildiği ve sürücülerin müdahalelerine gerek duymayan düzeneklerdir. Araçların hızlanabilmeleri için vitesin yükselmesi yavaşlamaları için ise vitesin düşürülmesi gerekir. Hatta vites freni denilen bir kavram dahi vardır. Sürücüler araçlar belli bir devire ulaştıkları takdirde vitesin yükseltilmesi gerekir. Zaten vites yükseltilmedi takdirde motor ses yapacak ve aynı zamanda boğulacaktır. Bu sebeple vitesler doğru zamanlar da değiştirildiği takdirde araç uzun zaman sorunsuz bir şekilde kullanılabilir ve hiçbir şekilde arıza oluşmaz.

Otomatik vites araçlarda ise viteslerin düzenli olarak atılabilmesi için mutlaka şanzıman bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. En önemli konu ise şanzıman yağlarının periyodik olarak değiştirilmesidir. Bu sayede şanzıman arızalarının önüne geçilebilir ve aynı zamanda şanzıman ömrünün uzun olması sağlanabilir. Bakımlı bir şanzıman vitesleri çok rahat bir şekilde değiştirebilir ve bu işlem sırasında aracın sarsılmasını da engeller. Eğer vites dişlilerinden birinde dahi bir hasar oluşursa tüm sistem çökebilir. Bu sebeple bakım işlemleri sırasında mutlaka viteslerin tüm parçaları tek tek kontrol edilmeli ve her zaman için bu konunun uzmanlarından yardım alınmalıdır. Araçlarda vites bakımları hiçbir zaman ihmal edilmemeli ve aynı zamanda yağ değişimi gibi konular her zaman doğru zamanlar da yapılmalıdır.

El Aletleri

Bilindiği gibi el aletleri denince akıllara birçok farklı alet gelir. Her biri farklı bir işlem için kullanıldığı gibi aynı zamanda tasarımları da birbirlerinden farklı olabilir. Kullanım amaçlarına göre farklı isimler veya gruplar ile anılabilen bu ürünler sayesinde küçük veya büyük çaplı her türlü işlem kolay bir şekilde yapılabilir. Herkesin evlerinde bulundurabileceği alet çantalarında mutlaka yer alması gereken el aletlerinden bazıları şunlardır;

  • Çekiç, Balyoz ve Keser
  • Zımba ve Zımba Teli
  • Tornavida
  • Pense, Kargaburun, Kerpeten
  • Lokma Takımları
  • İngiliz Anahtarı
  • Testere
  • Zımpara
  • Falçata

El işlerinin daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yapılmalarını sağlayabilen el aletleri kimi zaman riskli olabilirler. Bu sebeple her zaman dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekir. Doğru kullanıldıkları takdirde işlemlerin hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabilen bu ürünlerin her biri farkı malzemelerden üretilirler. İnşaat işleri, su işleri, elektrik işleri ve bunun gibi birçok farklı sınıf içinde değerlendirilebilen el aletleri sağlam malzemelerden üretilmedikleri takdirde kullanıcılar için ciddi sorunlar neden olabilirler. Bu sebeple bu ürünleri seçen kişiler her zaman sağlam ve dayanıklı malzemeler kullandıklarından emin olmalıdırlar. Bazen aynı amaç için farklı el aletleri de kullanılabilir. Bu sebeple bu konuda hakkında bilgi sahibi olarak temin edilmeleri gerekir. Vites veya el aletleri gibi ürünler hakkında daha çok bilgi edinmek için her zaman sanayiden.com adresinden yardım alabilirsiniz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu