Edirne

Vali Sezer: Edirne kilit il görevini bir üst noktaya taşıyacak

Umut IŞIK / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE İl Genel Meclisi’nde süren bütçe görüşmelerinde konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer,  “5 yıl içerisinde Edirne çok farklı yerlere gelecektir. Hem tarımda, hem sanayide, hem ulaşımda Türkiye’nin kilit illerinden birisidir. Ama bu önemli görevini bir üst noktaya taşıyacaktır” dedi.

Vali Sezer İl Genel Meclisi’nde devam eden Kasım ayı bütçe görüşmelerine katıldı. 2024 bütçesinin 1 milyar 22 milyon lira olarak kabul edildiği bütçe görüşmelerinde konuşan Vali Sezer, yeni yatırım döneminde yapılacak projelerle ilgili bilgi verdi.  Göreve geldiği 3 aylık süreçte ilçeleri gezip, ihtiyaçlar konusunda planlama yaptıklarını anlatan Vali Sezer, şöyle konuştu:

“Artık Edirne belli temel konuları geride bırakarak büyük projelere adım atmak mecburiyetinde olan bir il. 5 yıl içerisinde Edirne çok farklı yerlere gelecektir. Hem tarımda, hem sanayide, hem ulaşımda Türkiye’nin kilit illerinden birisidir. Ama bu önemli görevini bir üst noktaya taşıyacaktır. Bizim artık belli konuları geride bırakmamız gerekiyor. Bunlardan birisi içme suyu. İçme suyu çeken hiçbir köyümüzün olmaması lazım. Şu anda yok gibi ama olanların da tamamı çözüldü bu süreçte. İkincisi özellikle Keşan ve Enez taraflarında yaz aylarında çok fazla nüfus var. Oralarda içme suyu problemi yetersizliği var. Bu yetersizlikle ilgili de gerekli ne çalışma yapılması gerekiyorsa bunları da yapalım kararı alındı. Yani köylerimizde yaşayan hiçbir vatandaşımız ‘ben içme suyu yönünden sıkıntı çekiyorum’ dememesi lazım. Kesinlikle bununla ilgili planlarımızı yaptık. Amiyane tabirler Fizan’da bile olsa su getirmemiz gerekiyor çünkü insani bir ihtiyaçtır.”

‘3 YIL İÇİNDE YOL İYİLEŞTİRME PROBLEMİ GERİDE KALACAK’

Kentte amaçlarının sıcak asfalt uygulamasını arttırmak olduğuna da vurgu yapan Sezer, “Sadece Edirne’de değil Türkiye’de de birinci ve ikinci kat asflat denilen sathi asfaltların ömrü en fazla 3-4 yıl. Yaparken memnuniyet var yapıldıktan sonra bunların bozulmasıyla alakalı bir memnuniyetsizlik oluşuyor. Burada da önemli bir adım attık. Malumunuz asfalt plent tesisinin kurulmasıyla beraber buradaki sıcak asfalt çalışmalarına da hız verdik. Bu sene sonuna kadar fırsat verdikçe yapılıyor. 25 kilometreyi tamamlamayı hedefliyoruz şu anda. Önümüzdeki yıl içerisinde hedef 150 kilometre sıcak asfalt koyduk, bu da eğer belki Edirne tarihinde köylerde yapılan sıcak asfaltın yaklaşık 10 katı diyebileceğimiz rakam. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Edirne’deki bu yol iyileştirme problemini artık geride bırakmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘GRUP KÖYLERİNDE GÜNEŞ ENERJİSİNE GEÇİYORUZ’

Köylerde güneş enerjisi uygulamasını da yaygınlaştırmayı planladıklarını anlatan Sezer, “Bir diğer konu da enerji meselesi. İçme suları sondajda çıkartılıyor. Bazen de terfili sistemler. Hem bu sulama suyunda da böyle. Bu sene yine enerji konusunda da özellikle güneş enerji sisteminin kullanılması noktasında da yatırım programımızda planlamalar yapıldı. Özellikle burada da öncelik grup köylerinde yoğun enerjinin tüketildiği köylerde vatandaşımızın üzerine binen yükü azaltmak adına enerji projelerini de bu sene gündemimize aldık. Özellikle Uzunköprü’de grup köylerinde bu sene hem oranın tamamının şebekeyi yenileyeceğiz. İlave kaynaklar bulunacak hem de enerji sistemini güneş enerji sistemine kavuşturacağız. Bu da yıllardır kangren olmuş problemlerden bir tanesiydi.  Bu sene inşallah onu da çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu