Yaşam

Vali Kırbıyık: Edirne Sarayı eski görkemli günlerindeki gibi ayağa kaldırılacak

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de Kasım ayında Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na devredilen Edirne Sarayı Kazısı ile ilgili geçmişten günümüze…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de Kasım ayında Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na devredilen Edirne Sarayı Kazısı ile ilgili geçmişten günümüze kadar gelinen süreç, konferans ve beraberindeki sergiyle anlatıldı. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Sarayı’nın etaplar halinde restore ve ihya edileceğine vurgu yaparak, “Has Bahçesi ve etrafı ile birlikte tamamen Edirne Sarayı’nın tarihine yakışır, görkemli günlerinde olduğu gibi yeniden ayağa kaldırılacağı bir dönem yaşayacağımızı düşünüyor ve müjdelemek istiyorum” dedi.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Rumeli Kültür Sanat Akademisi işbirliğinde, Geçmişten Günümüze Edirne Sarayı konferans ve sergisi düzenlendi. Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve eşi Dilek Kırbıyık, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle akademisyenler katıldı. Konferansta, 2018 yılından bu yana sarayın kazı başkanlığını yürüten Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu sunum yaptı. Kurtişoğlu, Kasım ayında Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na devredilen kazı çalışmalarıyla son dönemdeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da, Edirne Sarayı’nın etaplar halinde restore ve ihya edileceğine vurgu yaptı.

‘MİLLİ SARAYLAR’A DEVRİYLE HIZLANAN BİR SÜREÇ YAŞAYACAĞIZ’

Vali Kırbıyık, Edirne Sarayı’nın, kent için çok önemli bir yapı olduğunun altını çizdi. Kırbıyık, “Bu şehrin geleceği aslında 2 noktada, bunu Edirne merkez açısından söylüyorum; biri Sarayiçi, diğeri Kaleiçi. Sarayiçi’nde bir an evvel artık kazı çalışmalarında vites arttırıp ihya çalışmalarında belli bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Gerek şehrimizde yaşayan insanlarımıza, gerek ülkemizin dört bir yanında bulunan vatandaşlarımıza, gerek yurt dışından gelen misafirlerimize Edirne Sarayı’nı sadece anıları ya da hikayeleriyle değil, görseliyle birlikte de yaşatmamız gereken bir sürece girdiğimizi düşünüyoruz. O açıdan Milli Saraylar’a devrinin çok önemli olduğunu değerlendiriyorum. Çünkü büyük bütçeli bir iş. Bugüne kadar üniversitemizin desteğiyle Gülay hocam götürmüş ama ölçek olarak bizim de imkanlarımızın daha da ötesinde bir işten bahsediyoruz. Çünkü bir tarafından artık restore ve ihya çalışmaları var ki bunlar büyük bütçeli işler. Milli Saraylar’la birlikte bu süreçte çok hızlanan bir dönem yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.

‘GÖRKEMLİ GÜNLERİNDE OLDUĞU GİBİ YENİDEN AYAĞA KALDIRILACAK’

Edirne Sarayı kazı çalışmalarında düşünülen 5 yıllık masterplana değinen Vali Kırbıyık, “Geçtiğimiz günlerde ifade etmiştik, burada 5 yıllık bir masterplan var ama bazen şehirde bir kafa karışıklığı görüyorum. Burada 5 yıllık masterplan şu değil; 5 yılın sonunda eserler ortaya konulacak ya da ihya yapılacak. Bundan bahsetmiyoruz. Etap etap, bu sene de dahil olmak üzere çok ciddi ihya ve kazı çalışmaları göreceğiz. Etaplar halinde buradaki tüm yapıları ki 100’ün üzerinde yapılardan bahsediyoruz, onların tamamen ayağa kalkacağı bir süreç olacak. Çok da geniş bir alan Milli Saraylar Başkanlığı’na devredildi. Yani Has Bahçesi ve etrafı ile birlikte tamamen Edirne Sarayı’nın tarihine yakışır, görkemli günlerinde olduğu gibi yeniden ayağa kaldırılacağı bir dönem yaşayacağımızı düşünüyor ve müjdelemek istiyorum” diye konuştu.

‘2022’DE EN VERİMLİ KAZI SÜRECİNİ YAŞADIK’

Doç.Dr. Kurtişoğlu da başkanlığını yürüttüğü 4 yıllık kazı çalışmalarında geldikleri süreci anlattı. 2022 yılında en verimli sezonu yaşadıklarını belirten Kurtişoğlu, “2022 sezonu bizim en verimli olduğumuz sezondu çünkü biz bugüne kadar bilinmeyen ve hiçbir yayında da geçmeyen 2 tane ve sağlam olarak kalmış yapıya ulaştık. Bunlardan birisini artık kazıyı bitirdiğimizi düşündüğümüz anda toprak altında daha büyük bir mekan olduğunu farkettiğimiz olandı. Diğer bir mekanda tonozlu bir yapıydı. İçini temizlemeye başladık, temizledikten sonra da aşağı kısmında dört yöne doğru uzanan bir yapı karşımıza çıktı. Bunların da iç mekanının temizliğini gerçekleştirdik. Demir Kapı çevresindeki kazılarda da Adalet Kasrı’nın aynı zamanda bir su yapısı olduğunu da bize belgeleyen bir su hattı ortaya çıktı. Bu hat Demir Kapı’nın alt kotundan yukarıya doğru devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Konferansın ardından, Osmanlı arkeolojisi ve saray hayatı bakımından büyük önem taşıyan Edirne Sarayı’nın geçmişten günümüze inşası, gelişimi, kullanımı ve kazı çalışmalarının bulunduğu 41 fotoğraftan oluşan sergi açıldı.(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu