Tekirdağ

Üç Kemaller Günü Namık Kemal Evinde düzenlenen törenle kutlandı

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 56’ncısı düzenlenen Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali, Üç Kemaller Günü olarak kutlandı.

Sabah Namık Kemal Evi’nde gerçekleştirilen tören ve fotoğraf sergisi ile başlayan etkinlikler, Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri ve Sokak Hayvanları konulu resim, fotoğraf ve kısa film yarışması ile devam etti.

KURT NAMIK KEMAL’İN HAYATINDAN KESİTLER SUNDU

Namık Kemal Evi’nde düzenlenen Üç Kemaller olarak anılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Vatan Şairi Namık Kemal ve ünlü Edebiyatçı, iki dönem Tekirdağ Milletvekili Yahya Kemal Beyatlı’yı anma töreni ile Tekfurdağ’dan Tekirdağ’a isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Törende konuşan Namık Kemal Evi’ni Yaşatma Derneği Başkanı Sezai Kurt, Tekirdağ’da doğup büyümüş olan ve ilk Türk aydınlarından biri kabul edilen Namık Kemal’in hayatına dair anekdotlar paylaştı.

ÜÇ KEMALLER DİYARI TEKİDAĞ

Daha sonra kürsüye gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Namık Kemal’in Tekirdağ’da doğması, Gazi Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’nda tamamı şehit olan kahraman 57. Alay ve 19. Fırka’yı kurmak için, Cumhuriyetin ilanından sonra Harf İnkılabını ilan etmek amacıyla Tekirdağ’a gelmesi ve Yahya Kemal Beyatlı’nın iki dönem Tekirdağ Milletvekilliği yapması dolayısıyla Tekirdağ’ın Üç Kemaller Diyarı olarak anılmaya başlandığını ifade etti.

YÜKSEL SERGİYİ GEZEREK FOTOĞRAFLARI İNCELEDİ

Konuşmaların ardından Tekfurdağ’dan Tekirdağ’a isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Açılış kurdelesini katılımcılarla birlikte kesen Başkan Yüksel, sergiyi gezerek Tekirdağ’ın son 150 yılına ışık tutan fotoğrafları inceledi.

Bu haber Süleymanpaşa Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu