Çorlu

Türkiye´nin En Gelişmiş 69´uncu İlçesiyiz!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini şehirleşme hızı ve üniversite mezunu oranı gibi 56 farklı veriyle ölçen araştırmaya göre Çorlu, 973 ilçe içinde Türkiye’nin en gelişmiş 69’uncu ilçesi oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması”nda (İlçe SEGE-2022) sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılırken yapılan analiz sonucunda ilçeler endeks skorları ve sıraları belirlenerek 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırıldı.

2022 yılında İnsani Gelişme ve Sürdürülebilir Kalkınma Endeksi – İlçeler raporuna göre Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında 29. sırasında yer alan Çorlu, bu defa merkez ilçelerin de dâhil edildiği sosyo-ekonomik gelişmişlikleri şehirleşme hızı, üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı gibi verilerle ölçen araştırmaya göre 973 ilçe arasında 69. sırada yer aldı.

Çorlu, İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’na göre Trakya Bölgesi’nde ilçe bazında merkez ilçeler haricinde de 1. sırada yer alırken, Edirne Merkez İlçe Trakya Bölgesi’nde ilk sırada, Türkiye genelinde ise 40. sırada yer aldı.

Trakya’nın en yoğun nüfus oranına sahip olan ve sunduğu birçok avantaj ile en gelişmiş ilçesi kabul edilen Çorlu, bulunduğu konum itibarıyla da yaşamak için tercih edilen önemli yerleşim alanlarından biri olarak göze çarpıyor.

Yönetişim ve saydamlık endeksi puanlaması sonucunda da yeşil bölgede yer alan Çorlu, ayrıca sosyal kapsama endeksi, ekonomik durum endeksi, sosyal yaşam endeksi, belediye çevresel performans endeksi ve toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde mavi bölgede, ulaşım ve erişilebilirlik endeksinde sarı bölgede yer alan ilçelerden birisi.

Bu haber Çorlu Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Başa dön tuşu