Yaşam

Trakya’da yerli ayçiçeği tohumu yaygınlaştırılacak

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ, (DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nun yürüttüğü ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’  kapsamında  Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da yerli ayçiçeği tohumu yaygınlaştırma çalışması yapılacak. 

Trakya’da Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilmiş yerli hibrit çeşitlerin üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla yüzde  60 bakanlık katkısı, yüzde 30 Trakya Kalkınma Ajansı Katkısı ve yüzde 10 çiftçi katkısı olmak üzere toplam 3 milyon 332 bin 500 TL bütçeli proje için 532 üreticinin talepleri alındı. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl içinde yürürlüğe konulan ‘Trakya’ nın Günebakan Yüzü’  yağlık ayçiçeği projesinin uygulama protokolü Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal , Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından imzalandı. 

Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, “Proje, personelimiz tarafından sahada sürekli takip edilecek olup, bundan sonraki yıllarda da bu projenin uygulanabilir olması için gerekli teknik gözlemler yapılacaktır” dedi. (DHA)
 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu