Genel

Trakya’da Ormanlara Giriş Yasaklandı

EDİRNE Valiliği ve Kırklareli Valiliği, il sınırları içindeki ormanlara girişlerin 3 ay boyunca yasaklandığını duyurdu.

Valilik tarafından yapılan duyuruda, özellikle son günlerde yaşanan orman yangınlarına ve yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlara dikkat çekildi. İlave tedbirlerin alınması gerekliliğine vurgu yapan duyuruda, bu nedenle Kırklareli ve Edirne il sınırları içerisinde ormanlara girişlerin 3 ay süreyle yasaklandığı ifade edildi.

Valilik tarafından alınan kararda, “Son günlerde ülkemiz genelinde orman yangınları yaşanması ve orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden orman yangınları ile mücadele konusunda Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü, Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü ile Vize Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında Kırklareli il sınırları içerisinde ormanlara girişlerin orman yangınlarının önlenmesi ve anız yakılma riski de göz önüne alındığında 30 Eylül 2022 tarihine kadar 3 ay süreyle yasaklanmıştır” denildi.

Öte yandan kararda karar kapsamında Kırklareli il sınırlarındaki tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi yasaklandı. Orman üretiminde çalışanlar, tarım, hayvancılık ve arıcılık gibi zirai faaliyetlerde bulunanlar yasaktan muaf tutuldu. Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç, orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklandı. Vatandaşların yalnızca kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarından yararlanabilecekleri kaydedildi.

Valilik tarafından yapılan duyuruda, Edirne kent sınırları içerisinde orman alanlarına girişlerin 1 Temmuz 2022 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasında üç ay boyunca yasaklandığı belirtildi. Açıklamada, ülke genelinde çıkan orman yangınlarına dikkat çekilerek, mevsim şartlarının da buna elverişliği olduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘3 AY BOYUNCA YASAKLANMIŞTIR’

“Ülke genelinde orman yangınlarının yaşanması ve yaz aylarında havaların aşırı derecede ısınması, ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde insan ve ağaç yoğunluğunun artması, kasten ya da kusurlu davranışlar nedeniyle orman yangınlarının meydana gelebileceği ve yüksek risk taşıyan meteorolojik şartların varlığı nedeniyle orman yangınları ile mücadele ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Edirne İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında, İlimiz sınırları içerisinde ormanlara girişler 6831 sayılı Orman Kanununun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66. maddeleri uyarınca, çıkabilecek orman yangınlarının önlenmesi ve özellikle anızların yakılması riski de göz önüne alındığında İlimiz sınırları içerisinde ormanlara girişler 01.07.2022- 30.09.2022 tarihleri arasında 3 (üç) ay süre ile yasaklanmıştır” denildi.

‘TARIMSAL ÜRETİMDE ÇALIŞANLAR YASAKTAN MUAF’

Açıklamada ayrıca anız yakılmasının da yasaklandığı belirtilerek, “Edirne İl sınırları içerisinde tüm ormanlık alanlara girilmesi yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık vb. zirai faaliyetler de bulunanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı veya kontrollü girilenler hariç ormanlık alanlardaki mesire alanlarına giriş yasaktır. Edirne ili mülki hudutları içerisinde her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılması yasaktır. Ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Ormanlara yakın tesisler ile sanayi kuruluşları, muhtemel yangınlara karşı gerekli önlemleri alacaktır” ifadelerini kullanıldı.(DHA)

 

Sitemiz  abonesidir. Bu kategoride yer alan haberler Demirören Haber Ajansı Muhabirleri tarafından geçilen haberlerdir ve sitemiz editörleri tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu