Yaşam

Trakya Üniversitesi’nden ‘Deprem sonrası çocukların kayıp ve yas tecrübeleri’ semineri


EDİRNE,(DHA)-TRAKYA Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ‘Deprem Sonrası Çocukların Kayıp ve Yas Tecrübeleri’ semineri verildi. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

EDİRNE,(DHA)-TRAKYA Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ‘Deprem Sonrası Çocukların Kayıp ve Yas Tecrübeleri’ semineri verildi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde çevrim içi düzenlenen seminere konuşmacı olarak Saint Anselm College’den Prof. Dr. Patricia Favazza katıldı. Prof. Dr. Favazza tarafından İngilizce olarak verilen seminerin yönetimini Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Ahmetoğlu gerçekleştirirken Öğr. Gör. Manolya Aşık Öztürk tarafından da eş zamanlı Türkçe çeviri yapıldı. Seminerde, önemli kayıpların meydana getirdiği travma ve zorluklar ile psikolojik müdahale konuları konuşuldu. Prof. Dr. Favazza, çocuklarda aşırı öfke, saldırganlık, duygusunu belli edememe gibi psikolojik ve yorgunluk, kilo kaybı veya alımı şeklinde fizyolojik birtakım etkiler görülebildiğini söyledi. Depremi yaşayan çocukların ruh ve beden sağlığının korunmasıyla ilgili yaklaşımlar konusunda bilgiler paylaşan Favazza, çocukların duygularını ifade edebilmeleri ve tanımlamalarının önemli olduğunu belirtti. Deprem gibi büyük olaylarda çocukların duygularının değişebileceğini ifade eden Favazza, “Çok öfkeli olup bu öfkeyi vurarak yansıtan bir çocuğa ‘Öfkeli olman çok normal. Ama bunun için birine vurman normal değil. Bunun yerine konuşabilirsin veya koşabilirsin’ gibi seçenekler sunmak, duygularını ifade etmelerinde kolaylaştırıcı olacaktır” dedi. Favazza, çocukların yaşadığı zorluklarla mücadele ailelere ve öğretmenlere önemli sorumluluklar düştüğünü bildirdi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu