DepremYaşam

Trakya Üniversitesi, Elbistan’da Afet Destek Merkezi kurdu

Ünsal YÜCEL/EDİRNE, (DHA)-TRAKYA Üniversitesi, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde aşevi, sağlık merkezi, pazar yeri, çadır, konteyner ve tuvaletlerin bulunduğu Afet Destek Merkezi kurdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremler sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam ederken bölgeye yardımlarda ulaşmaya devam ediyor. Trakya Üniversitesi, depremlerin ardından Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine destek merkezi kurdu. Depremlerin ilk gününden itibaren organize bir şekilde yardımlarına devam eden Trakya Üniversitesi, bölgede kurduğu destek merkezi içerisinde hayata geçirdiği aşevi, sağlık merkezi, pazar yeri, çadır, konteyner ve tuvaletlerle ihtiyaçları karşılayarak sürdürülebilir bir yaşam alanı oluşturdu.

Destek merkezinin koordinasyonunu üstlenen Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen, depremlerin ilk gününden itibaren ekiplerin canla, başla sahada mücadelelerini sürdürdüğünü belirterek, “Bizim Elbistan’da kurduğumuz merkezimizin amacı, sistemli ve sürdürülebilir bir yaşam merkezi oluşturmak. Onun için tüm insan gücümüzü ve imkanlarımızı seferber ettik. Yardımseverlerimizin katkıları ve gönüllülerimizin destekleri ile oluşturduğumuz profesyonel mutfağımızda her gün öğle ve akşam saatlerinde 3 çeşit sıcak yemeği afetzedelerimizle buluşturuyoruz. Şu anda 600 kişilik yemek kapasitemizi en kısa süre içerisinde artırarak 1000 kişiye ulaştıracağız. Üniversitemizin gönüllü çalışanları, Arda MYO Aşçılık programı öğrencileri ve Kırklareli Üniversitesi’nin gönüllü hocaları ile yemek hizmetimizi başlattık” dedi.

Bölgede herkese hizmet veren bir sağlık merkezi oluşturduklarını ifade eden İşçimen, “Trakya Üniversitesi’nin doktorları, hemşireleri, intörn hekimleri ve yardımcı sağlık çalışanları ile burada küçük bir sahra hastanesi oluşturduk. Birinci basamak sağlık hizmeti veren merkezimizin ilk gününde 180 hastaya hizmet verdik. Ayrıca bir acil müdahale noktamız da bulunuyor. Kronik hastalarımıza, rutin kontrollere gelen çocuk ve bebeklerimiz ile eksi 20 derecelere ulaşan soğuktan etkilenen insanlarımıza burada hizmet sağlıyoruz” diye konuştu.

AFET DESTEK MERKEZİ’NDE GÖREV YAPACAK EKİP ELBİSTAN’A GİTTİ 

Öte yandan Trakya Üniversitesi’nde doktor, hemşire, sağlık personeli ve destek personelinden oluşan 23 kişilik ekip, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kurulan Afet Destek Merkezi’nde görev yapmak üzere kente gönderildi.

Trakya Üniversitesi, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kurduğu Afet Destek Merkezi’ne personel desteği ve yardım malzemesi göndermeye devam ediyor. Elbistan’da Trakya Üniversitesi tarafından oluşturulan Afet Destek Merkezi’nde depremden etkilenen vatandaşların tedavileri için kurulan sağlık tesisinde görev yapacak doktor, hemşire ve sağlık personelinin yanı sıra teknik destek personelinin de olduğu 23 kişilik ekip şehre uğurlandı. Ayrıca çok sayıda ilaç, oyuncak ve giysi de Trakya Üniversitesi Destek Merkezi’ne gönderildi. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin depremin yaralarını sarmak için tüm imkanlarını seferber ettiğini belirtti. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu