Yaşam

Tekirdağ’daki İşletmelere Rekor Çevre Cezası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2022’nin ilk 9 ayında gerçekleştirdiği 49 bin 25 denetimde, çevreyi kirleten 3 bin 165 tesise 385 milyon 800 bin 737 lira idari para cezası uyguladı. En çok çevre cezasının uygulandığı üçüncü il Tekirdağ oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; çevrenin korunmasını sağlamak için ülke genelinde çevre kirliliğine sebep olan işletmelere yönelik denetimlerin aralıksız sürdürüldüğü bildirildi. Teknolojik gelişmelerin çevre denetim altyapısına entegre edilmesi sayesinde denetimlerin çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada; geçen yıl yapılan 57 bin 22 çevre denetimiyle cumhuriyet tarihinin en yüksek denetim sayısına ulaşıldığı belirtildi.

Bu yılın 9 ayında en çok çevre cezası uygulanan iller sırasıyla Konya, Ankara, Tekirdağ, Kocaeli ve İstanbul oldu. En çok çevre cezasının uygulandığı üçüncü il Tekirdağ’da çevre kirliliğine sebep olan işletmelere 28 milyon 672 bin 658 lira ceza kesildi.

Açıklamada, bakanlığın denetimleri, “Kirletici vasfı yüksek olan tesisleri sürekli izleme merkezinden gerçek zamanlı olarak takip ederek, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik olarak tespit ederek, madencilik işletmeleri, atık barajları gibi faaliyetleri uzaktan algılama sistemleri ile izleyerek” gerçekleştirdiği bildirildi.

Bakanlığın yine bu kapsamda 360 istasyonla ülkenin hava kalitesini ve tüm çevre denetimlerini de sürekli denetim merkezinden takip ettiği belirtildi.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu