Tekirdağ

TEKİRDAĞ’DA YAŞAYAN SURİYELİ SAYISI BELLİ OLDU

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 3 milyon 736 bin 91 kişi oldu. Buna göre, Tekirdağ’da ki Suriyeli sayısı ise belli oldu.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından edinilen bilgilere göre Türkiye ve Tekirdağ’da bulunan Suriyeli mültecilerin sayısı belli oldu. Türkiye’de 81 ilin arasında en çok Suriyeli’nin gözüktüğü iller içinde Tekirdağ 21. sırada oldu. 12 bin 524 Suriyeli’nin olduğu kaydedilen Tekirdağ’da, il nüfusunun karşılaştırma yüzdesi 1,12 olarak belirlendi.

SEYRELTME PLANI UYGULANACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı “seyreltme” projesi kapsamında demografik yapının bozulmaması için artık Suriyelerin Tekirdağ’a yerleşmesine izin verilmeyeceği açıklandı.

Hürriyet Gazetesi’nden Hande Fırat’ın dile getirdiği yazıda Fırat, Suriyeli nüfusun artmasından dolayı her türlü statüden tüm yabancıların Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve 13 şehre artık yerleşemeyeceğini belirtti.

ARTAN SURİYELİ NÜFUSUNA KARŞI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÇALIŞMA BAŞLATTI

İlgili Makaleler

İçişleri Bakanlığı tarafından Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için uygulanmaya başlanan ‘seyreltme’ projesi sebebiyle böyle bir çalışmaya gidildiğinin altını çizen Hande Fırat; Suriyeliler başta olmak üzere, yabancıların adeta gettolar oluşturduğunu belirterek toplumsal hayata uyum sağlanması, kamu hizmetlerinin koordinasyonu güvenlik sorunu ve sosyal ayrışmaların önlenmesi sebebiyle böyle bir çalışmaya gidildiğini ifade etti.

YABANCI NÜFUSU MAHALLENİN %25’İNİ AŞAMAYACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Ankara Altındağ’da ağustos ayında çıkan olaylardan dolayı böyle bir çalışmaya gidildiğini öğrendiğini belirten Hande Fırat, Suriyelilerin bir mahallede, ilçede adeta gettolaşmalarına müsaade edilmemesi ve yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aşmaması kararlarının alındığını öğrendiğini söyledi.

Yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun %25’ini aşmaya başlayan yerler ile ilgili 2 yol izlendiğini belirten Fırat, yerleşim yerlerinin her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldığını ve gönüllülük esasıyla yoğunluğun olduğu yerlerdeki Suriyelilerin farklı il ve ilçelere yerleştirildiğini belirtti.

SURİYELİLERİN YERLEŞİMİNE KAPATILAN YERLER

Türkiye’de en çok Suriyelinin bulunduğu büyükşehirler arasında Tekirdağ’ında yer aldığı listedeki diğer iller şu şekilde:

Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya ve Yalova, diğer 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri.

 

+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu