Asayiş

Tekirdağ Merkezli PKK-HDK Operasyonu: 45 Adreste 36 Gözaltı

PKK/KCK’ya bağlı olarak TBMM’ye alternatif bir meclis gibi faaliyet sürdürmeye çalıştığı belirlenen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adlı oluşuma operasyon düzenlendi. HDP…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

PKK/KCK’ya bağlı olarak TBMM’ye alternatif bir meclis gibi faaliyet sürdürmeye çalıştığı belirlenen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adlı oluşuma operasyon düzenlendi. HDP il eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Tekirdağ merkezli 11 şehirde gerçekleştirilen operasyonda, PKK/ KCK silahlı terör örgütüne bağlı olarak faaliyet yürüten Halkların Demokratik Kongresi (HDK) isimli yapılanmaya darbe vuruldu.
Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın talimatıyla kurulan HDK’nın Irak, İran, Suriye ve Türkiye’yi içine alacak şekilde bölgede sözde Konfederal Birleşik Kürdistan’ın çatı meclisini oluşturmaya çalıştıkları belirlendi. HDK’nın bölgede yönetim ve sistem boşluğundan yararlanarak adeta ‘gölge kabine’ gibi hareket ettiği, kuruluş amacı, organizasyon şekli ve yapısı itibarıyla TBMM’ye alternatif bir meclis gibi faaliyetlerini sürdürdüğü tespit edildi.
45 ADRESE BASKIN
KCK siyasi alan yapılanması içerisinde Trakya HDK meclisine bağlı faaliyet gösteren kişilerin tespitine yönelik soruşturma sürecinde 41 şüphelinin HDK yapılanmasında faaliyet yürüttüğü tespit edildi.
İstanbul’da bulunan HDK Genel Merkezi ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İzmir, Muğla, Manisa, Bursa, Bingöl, Mardin, Çanakkale’de 45 adrese baskın düzenlendi. Operasyon kapsamında, HDP Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Emin Orhan, Tekirdağ HDP İl Eşbaşkanı Hüseyin Güzel, Edirne HDP İl Eşbaşkanı Melahat Çelik, Kırklareli HDP İl Eşbaşkanı Yakup Aslan, Bingöl HDP İl Eşbaşkanı Sadet Fırat, HDP Genel Merkez Dil ve Kültür Komisyonu Üyesi Kenan Yıldız ve Tekirdağ HDP eski İl Başkanı Ömer Güven’in de aralarında bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı.
Firarilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyaller, örgütsel dokümanlar, afişler ve pankartlar, PKK/KCK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın kitapları, toplatma kararı olan yayınlar, HDK yapılanması ile ilgili kitaplar ve dokümanlar ele geçirildi.
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu