Tekirdağ

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE YERİNİ ALDI

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE YERİNİ ALDI 30/09/2021 15:54:01 Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen, 30 Eylül-02 Ekim tarihleri…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE YERİNİ ALDI


30/09/2021 15:54:01

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen, 30 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma zirvesi’ geniş çaplı bir katılımla başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de açtığı stand ile zirvedeki yerini aldı.

CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılış konuşmasını zirveye ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi. Tarım konusunun Türkiye için son derece önemli olduğunu belirten İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak bugün bu zirvede tarımsal kalkınmaya büyük destek verecek, sürdürülebilir proje ve çözümlerin ortaya çıkacağını söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhuriyet Halk Partisi olarak düzenledikleri tarımsal kalkınma zirvesinin, tarım alanına ve tarım sektöründe emek vererek hem kendi bölgesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan çiftçilere ve üreticilere önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal ise, CHP’li belediyelerin tarım, kırsal, sosyal hizmet çalışmaları ve CHP iktidarında tarım konularını kapsayan bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibi, Türkiye’nin dört bir yöresinden sergilediği halk oyunları gösterileri ile zirveye renk kattı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “DÜZENİ ÇİFTÇİDEN, İŞÇİDEN, ÜRETİCİDEN, ALINTERİNDEN YANA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Son olarak kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarımsal kalkınmaya destek veren tüm paydaşlarla böylesine geniş kapsamlı bir zirvede bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Tarım sektörü artık tükenme noktasına geldi. Bu aşamadan sonra ne yapmak lazım düzeni değiştirmek lazım. Peki bu düzeni nasıl değiştireceğiz. Düzeni çiftçiden, üreticiden, işçiden, alın terinden, halktan yana değiştireceğiz. Çiftçimiz, üreticimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Çiftçi zarar ediyor, çiftçinin zarar etmesi ülkenin zarar etmesi demektir. Biz kuracağımız hükümetle çiftçinin denetimine açık olacağız. Çiftçi birlikleri ile her zaman diyalog halinde olacağız. Çiftçi birliklerinin yönetiminde her zaman çiftçiler olmalı, olacak. Çiftçimize başta gübre olmak üzere, ucuz malzeme teminini sağlayacağız. Gerekirse gübreyi üretecek fabrikayı biz kuracağız. Çiftçi kardeşlerimiz hiç meraklanmasınlar, az kaldı sabretsinler. Bizim iktidarımızla çiftçilerimiz de rahat nefes alacak.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından zirveye katılan milletvekilleri, büyükşehir belediye başkanları, parti yetkilileri ve kooperatif üyeleri ile birlikte `Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nin açılışını yaptı ve aralarında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu belediyeler tarafından kurulan standları tek tek ziyaret ederek yetkililerden ürün ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNDE İLK SUNUMU TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAPTI

Açılış konuşmalarının ardından sunum bölümüne geçildi. Sunum bölümü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Nilgün Erkmen Göktaş, `Var Gücümüzle Tarım’ adlı sunumunda, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar tarım alanında hayata geçirdiği projeler ve bundan sonrası için de yapılacak, tarımsal kalkınmaya destek olacak çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

KADİR ALBAYRAK: “VAR GÜCÜMÜZLE TARIM”, SLOGANIMIZLA, ÜRETİCİLERİMİZE, BESİCİLERİMİZE VE ÇİFTÇİLERİMİZE HER DAİM DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak `CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yerlerini aldıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ ili olarak Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimliliği olan arazilere sahibiz. Arazilerinin önemli bir bölümünün amacı dışında kullanılmasına rağmen yüzölçümünün yüzde 62’sinde tarım yapılabilen Tekirdağ, bu özelliğiyle ülkemizde ilk sıradadır. Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında örnek projeler gerçekleştirdik. Meyve ve Sebze Toptancı, Su Ürünleri Toptancı Hali, Malkara Et Kombina Tesisini ilimize kazandırdık. İlimiz 2014 yılında 7.080 dekar kapalı sulama sistemine sahipken, bu alana 7 yılda 8.140 dekar ilave ederek toplam kapalı sulama sistemi 15.220 dekara çıkardık. 64 mahallemizde 76 adet hayvan içme suyu göleti, 163 mahallemize 235 adet suvat yapımını tamamladık. Tarım alanında güneşin gücü projesini hayata geçirdik. Manda yetiştiriciliğine büyük destek verdik. Mera ıslahı projemiz kapsamında; 126 mahallemizde 6 yılda 113.105 dekar mera alanına 2.739.850 kg gübre atılmıştır. Zamansız ve aşırı otlatma nedeniyle dekar başına 50 kg’a kadar düşen ot verimliliği en az 4 kat arttırılarak 200 kg seviyelerine çıkarılmıştır. Arıcılığı geliştirme ve polinasyon projesi kapsamında arı kovanı dağıtımı ile önemli desteklerde bulunduk. Koyunculuk, bağcılık, meyvecilik vb. tüm tarımsal alanlarda üreticilerimize destek olacak projeleri hayata geçirdik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak “Var Gücümüzle Tarım” sloganımızla üreticilerimize, besicilerimize ve çiftçilerimize her daim destek olmaya ve önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİNE 160 BELEDİYE 300 KOOPERATİF KATILIYOR

Türkiye çapında 160 belediye ve 300 kooperatifin katılacağı ve 3 gün sürecek zirvede, CHP’li belediyelerin tarıma verdiği desteklerin değerlendirilmesi yapılırken, tarımsal kalkınmada yeni politikalar ve üretici odaklı çözümler konusunda görüş alışverişinde bulunulacak.

Yazar= Tekirdağ Belediyesi | Bülten

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu