Yaşam

Tarım Makinaları Neden Önemlidir?

Tarım Makinaları Neden Önemlidir? Tarım; tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de hatrı sayılır bir öneme sahiptir. Hatta, Türkiye’nin tarım toplumu özellikleriyle…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Tarım Makinaları Neden Önemlidir?

Tarım; tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de hatrı sayılır bir öneme sahiptir. Hatta, Türkiye’nin tarım toplumu özellikleriyle öne çıkan bir ülke olduğunu ifade edebiliriz. 2000’li yıllar öncesinde tarımda genellikle insan gücünden yararlanılıyordu. Bu yüzden, işlerin çok daha uzun sürmesine rastlanıyordu. Ayrıca, insan hatasından kaynaklı olarak birtakım sorunlar göze çarpıyordu. Buna ek olarak, insanlar; tarım alanlarında gerçekleşen bazı kazalar yüzünden zarar görüyorlardı. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde tarım makinaları sayesinde söz konusu sorunların neredeyse tamamının ortadan kalktığını ifade edebiliriz.

Tarım Makinelerinin Faydaları Nelerdir?

Tarımda makineleşme; Sanayi Devrimi’nin ardından etkisini göstermeye başlamıştır. Birçok kişi; tarımda makineleşme yüzünden insanların işsiz kalacağını ve tarım sektörünün bu durumdan olumsuz etkileneceğini iddia eder. Fakat, başta tarım makinaları olmak üzere en son teknoloji kullanılarak tasarlanmış tarım aletleri; bilhassa çiftçilerin maddi ve manevi açıdan rahatlamalarını sağlar.

Tarımda makineleşme; üretim verimliliğini veya artışını doğrudan etkilemez. Ancak, teknik gelişme ile beraber kendisini gösteren üretim faktörlerinin yaygınlaşmalarını ve yayılmalarını sağlar. Tarım makinaları etkin bir şekilde kullanıldığı takdirde maliyetler azalır. Makineler; kısıtlı zamandan en etkili şekilde yararlanmak adına en iyi seçenektir. Sonuç olarak, tarımda makineleşme; üretim faktörlerinin ve tarım teknolojisi uygulamalarının çalışma şartlarını iyileştirir. Bu sayede, işgücü verimliliğini arttırır. Ayrıca, daha önce de ifade ettiğimiz üzere yapılan işin çok daha uygun bir maliyet ile tamamlanmasını sağlar.

Tarım makinaları; lise coğrafya derslerinden aşina olduğumuz üzere tarım sektörüne farklı bir soluk kazandırır. Geçmiş yıllarda yalnızca insan gücünün kullanılabileceği türden arazilerin tarım arazisi olması söz konusuydu. Fakat, tarım makinaları sayesinde tarıma uygun arazilerin sayısı artmıştır. Buna ek olarak, nadasa bırakılan alanlar azalır. Sulu tarlalardan birden çok ürünün elde edilmesi mümkün hale gelir. Ayrıca, ekim, bakım ve hasat gibi hem zaman hem de emek isteyen işlerin hem verimli hem de ekonomik bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Tarım Makinaları Neden Kullanılmalıdır?

İnsanlar; tarım aletleri hakkında bilgi almak adına araştırma yaparlar. Bilhassa söz konusu alet ve makinaların neden gerekli olduğunu bilmek isterler. Bu noktada, her şeyden önce, ekonomik açıdan etkili olabilecek tarım makinalarının satın alınmasının gerekli olduğunun altını çizmeliyiz. Tarım makinaları kullanıldığı takdirde tahmin edebileceğiniz üzere işgücü fazlası meydana gelir. Söz konusu işgücü fazlasının başka bir yerde daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanmalıdır. Bir başka deyişle, tarım makinaları; hem iş hem de işgücü verimliliğini arttırma ve paraya çevirme konularında başarılı olabilmelidir.

Tarım aletleri; toprak verimliliğini arttırması ile de bilinir. Bu durum; üretim maliyetinin düşmesi açısından ciddi bir avantajdır. Ayrıca, tarımsal üretimin kalitesi de artar. Sonuç olarak, tarım aletleri; faaliyetleri kolaylaştırması, emeğin değerini arttırması ve insana çalışma zevki vermesi gibi özellikleriyle farkını belli eder.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

  Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
  © Copyright 2014

   

  Özge Özkan

  Bu Yazar Çorlu'da Haber sponsorlu iş ortağıdır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu