Tekirdağ

Süleymanpaşa Belediyesinden görkemli Ramazan

Korona virüsü salgını dolayısıyla alınan tedbirler doğrultusunda iki yıldır gerçekleştirilemeyen Gönül Sofraları, bu yıl bütün ihtişamıyla geri döndü. Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen iftar programları ile 100 binden fazla vatandaş aynı sofralarda bir araya gelerek Ramazan coşkusunu birlikte yaşadı.

Yavuz Mahallesi’nde gerçekleştirilen ilk iftar programı ile başlayan Gönül Sofraları, her akşam farklı bir mahallede Süleymanpaşalıları aynı sofrada buluşturarak Karadeniz Mahallesi’nde son buldu. Ortalama 2 ile 5 bin kişinin katıldığı iftar programlarında bir ayda yaklaşık 10 bin kişi aynı duaya el açarak iftar yapmış oldu.

MAHSUL TARLADAN, YEMEKLER AŞEVİNDEN

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen Gönül Sofralarında servis edilen yemekler, iftar vaktinden birkaç dakika önce masalara dağıtılarak vatandaşların yemeklerini sıcak bir şekilde yiyebilmeleri sağlandı. İftarlarda sunulan yemekler Süleymanpaşa Belediyesi Aşevi’nde belediye personeli tarafından hazırlanırken, yemeklerde kullanılan nohut, mercimek, sıvı yağ, un gibi ürünler de Süleymanpaşa Belediyesine ait tarlalarda belediye imkânları ile yetiştirilen mahsulden elde edildi. Ayrıca Gönül Sofraları Süleymanpaşalı hayırsever işadamları ve girişimciler tarafından finanse edildi. Böylece Süleymanpaşa Belediyesinin kasasından herhangi bir harcama yapılmadan bir ay boyunca görkemli iftar sofraları kuruldu.

RAMAZAN GELENEKLERİ HAYAT BULDU

Ramazan ayı boyunca her akşam başka bir mahalleye konuk olan Gönül Sofrasında, geleneksel Ramazan eğlenceleri de unutulmadı. İftar öncesi ilahi konserleri ile Ramazan’ın manevi iklimi gönüllere işlerken, Karagöz ve Hacivat, Meddah, Ortaoyunu, Aşuk ile Maşuk gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu eserleri, kurulan portatif sahnelerde seyirciyle buluştu. Ayrıca çocuklar için pamuk şekeri ve patlamış mısır ikramlarının yanı sıra geleneksel Ramazan lezzetleri olan Osmanlı Macunu ve Ramazan Şerbeti de ikram edildi.

Bu yılki Gönül Sofraları iftar programlarının akıllarda kalan önemli anları ise Yunanistan’ın Yassıköy Beldesinde kurulan ilk sınır ötesi Gönül Sofrası ve 9 bin kişinin bir araya geldiği Kadir Gecesi iftarı oldu.

RAMAZANDA KİMSE YALNIZ BIRAKILMADI

Süleymanpaşa Belediyesi Ramazan ayı boyunca her gün ayrıca 1200 haneye de dört kap sıcak yemek ulaştırarak ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadı. Yine binlerce ihtiyaç sahibi aileye hem Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan hem de hayırseverlerce bağışlanan erzak kolileri ikram edildi. Bunların dışında yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlara Evde Bakım Hizmeti Birimi aracılığıyla el uzatan Süleymanpaşa Belediyesi, bu kişilerin evlerinde detaylı temizlik ve kişisel bakım hizmetleri gerçekleştirdi. Ramazan Bayramı öncesinde ise ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına Süleymanpaşa Belediyesi Hayır Çarşısı aracılığıyla yepyeni bayramlık kıyafet ve ayakkabılar hediye edildi. Tüm bu hizmetler Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilirken, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de Ramazan ayı boyunca bütün camilerde temizlik ve ilaçlama çalışmaları yapıldı.

Bu haber Süleymanpaşa Belediyesinin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu