Yaşam

Regl Neden Gecikir?

Sponsor

Regl Neden Gecikir?

Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren menopoz dönemine kadar ayda bir kere yaşanan vajinal kanamalara regl ya da adet kanamaları adı verilir. Regl, herhangi bir sağlık problemi olmadığı durumlarda kadınların hayatı boyunca yalnızca gebelik dönemlerinde durur. Bu kanamalar normal şartlarda 21 ila 35 gün arasında tekrarlar. Her kadının regl süresi birbirinden farklı olabilir. Bu kanamalar 2 ila 8 gün kadar sürebilir.

Regl Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Sağlıklı kadınların normal adet döngülerinin 21 ila 35 gün arasında değişiklik gösterebileceğinden bahsetmiştik. Regl döngüsündeki gecikme, 7 günü aştığı takdirde bu duruma regl gecikmesi adı verilir.

Kadınların ergenlik ve menopoz öncesi dönemlerinde yaşadıkları adet düzensizlikleri ve gecikmeleri doğal olarak kabul edilebilir. Ancak bu dönemler dışındaki zamanlarda sebepsiz yere ya da fizyolojik sebeplerle 35 gün üzeri tekrarlayan her gecikme, regl gecikmesi olarak değerlendirilir ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Regl gecikmesi her kadının hayatında yaşayabileceği, farklı nedenlerle oluşabilecek bir durum olarak açıklanabilir. Regl neden gecikir sorusunun en sık rastlanan nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres,
 • Gebelik,
 • Hızlı kilo alıp verme,
 • Polikistik over sendromu,
 • Çok kilolu veya çok zayıf olmak,
 • Emzirme dönemi,
 • Aşırı egzersiz,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Kronik hastalıklar,
 • Troid hastalıkları,
 • Erken menopoz.

Adet Gecikmesi Tanısı Sonrasında Neler Yapılabilir?

Regl gecikmesi tanısı, uzman hekimlerin gerçekleştireceği jinekolojik muayeneler ve bu duruma eşlik eden birtakım laboratuvar testleriyle kolaylıkla konulabilir. Regl nasıl gecikir sorusunun cevabı olarak vücutta oluşabilen hormonal bozukluklar ve kronik rahatsızlıklar örnek gösterilebilir.

Regl gecikmesinin tedavisi ise bu duruma sebep olan nedene yönelik olarak uygulanır. Bunun gerçekleşmesi için de ultrasonografi, jinekolojik muayene, gebelik testi ve hormon testlerinden yardım alınabilir.

Genel olarak toparlayacak olursak regl gecikmesi durumu bir süredir tekrar ediyor ve kafanızı karıştırıyorsa bu maddeleri gözden geçirebilir ve hızlı bir şekilde uzman bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Dilerseniz tüm bunlar için oluşturulan bazı telefon uygulamalarından yardım alabilir ve regl dönemlerinizi takip edebilirsiniz. Regl dönemlerinizin de konforlu bir şekilde geçmesini isterseniz Kiklou regl külodu çeşitlerini Kiklou web sitesi üzerinden ziyaret edebilir, ürünleri güvenle inceleyebilirsiniz!

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu