Yaşam

NKÜ’de, tam otomasyonlu prototip mikro yeşillik bitki yetiştirme kabini tasarlandı

TEKİRDAĞ, (DHA)- TEKİRDAĞ Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü tarafından ‘Tam otomasyonlu prototip bir mikro yeşillik bitki yetiştirme kabini (Konfeti Kabini) tasarlandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Birimi tarafından desteklenen Araştırma Projesi sonucunda Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Akademisyenleri Prof. Dr. Funda Eryılmaz Açıkgöz, Öğr. Gör. Dr. Fatma Funda Özdüven ile rektörlük öğretim elemanı Öğr. Gör. Dr. Figen Taşçı Durgut tarafından, ‘Tam otomasyonlu bir mikro yeşillik bitki yetiştirme kabini tasarlanıp geliştirilerek bir prototip oluşturuldu.

Geliştirilen tam otomasyonlu konfeti kabini, mikro yeşillik yetiştirme için gerekli parametreleri kayıt ve kontrol edebiliyor. İmalatı gerçekleştirilmiş olan mikro yeşillik yetiştirme kabininde kabin içi sıcaklık, nem ve karbondioksit değerlerinin izlenmesi ve kontrolü, ayrıca LED aydınlatma dalga boyu, havalandırma ve sulama süresi kontrolü ve zamanlaması yapılıyor. Bununla birlikte kabin içinde mikro yeşilliklerin tohum ekiminden hasata kadar vejetasyon sürecinin izlenebilmesi için kamera sistemi de kullanılmakta ve veriler bilgisayar ortamında kayıt altına alınıyor.

Prototipi geliştiren bilim insanları tarafından, Ar-Ge çalışması bakımından yaygın etki ve katma değeri olan bu çalışma sonucunda üretilen teknolojinin inovasyon seviyesinin yüksek olduğu ifade edildi. Proje ekibi, üzerindeki sensör ve kameralarla farklı parametreleri ölçerek bildirim yapabilen bir bitki yetiştirme ortamı olarak uygun görüldüğünü belirterek, prototipin bu özellikleriyle ülkemizde bundan sonra bu konuda yapılacak çalışmalar için ilk aşama olma niteliği taşıdığını kaydetti. Yerli ve milli üretimi destekleyen, katma değeri yüksek olan bu teknoloji ile tarımsal otomasyon alanında ülke ekonomisine katkı sağlacağı kaydedildi. 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi BAP Birimi tarafından desteklenen ve proje süresi 15 ay olan, konfeti kabini için üniversite hak sahipliğinde patent başvurusu da yapıldı. Patent başvurusu yapılan bu ürün için belirlenen yol haritasında hedefin, ürünün gelişime açık yönlerinin tamamlanması adına ulusal fon sağlayıcılardan destek sağlanması ve ürünün ticarileşmesi için faaliyetlerin gerçekleştirilmesi olarak ifade edildi.(DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu