Yaşam

Mükemmel Özgeçmiş Yazmak İçin 6 Uzman İpucu

Mükemmel Özgeçmiş Yazmak İçin 6 Uzman İpucu

Yeni bir iş aramaya ilk başladığınızda mükemmel bir özgeçmiş yazmak büyük bir görev gibi görünür. Ancak, özgeçmiş yazmak ilk başta göründüğü kadar zorlu bir iş olmak zorunda değildir.

Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey, bir işverenin dikkatini çekmek ve insanların profilinizi fark etmesini sağlamak için gerekli ipuçları ve püf noktalarıdır.

Tüm bunları daha basit hale getirmek için, özgeçmişinizi hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz en önemli 6 yolu vurguladık.

1. Sade Özgeçmişlerden Vazgeçin

Her şeyden önce, başvurduğunuz her iş için aynı özgeçmişi kullanmayın.

İşverenler genel özgeçmişlere yanıt vermezler. Çekiciliğinizi artırmak için biraz çalışırsanız, pozisyon için seçilme şansınız çok daha yüksektir.

Bu, özgeçmişinizi başvurduğunuz her iş için uyarlamak anlamına gelir. Her seferinde tamamen elden geçirmeniz gerekmez. Ancak, en alakalı yeteneklerinizin hızlı bir şekilde görülmesi için ayrıntıları optimize ettiğinizden emin olmalısınız. Eğer ilk defa CV oluşturan bir yeni mezunsanız bu size zor gelebilir. Ancak şu yazıyı okuyarak ilk defa özgeçmiş oluştururken dikkat etmeniz gereken daha önemli ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. Doğru Formatı Seçin

Seçtiğiniz özgeçmiş şablonunun deneyim seviyenizi tamamlaması gerekir. Bu, sayfadaki her şeyi işverenin dikkatini en güçlü olduğunuz bölümlere yönlendirecek şekilde düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Bu size aralarından seçim yapabileceğiniz üç tür format sunar:

●       Ters kronolojik: en çok deneyiminize odaklanır.

●       İşlevsel: en çok becerilerinize odaklanır.

●       Kombinasyon: becerilerinize ve deneyimlerinize eşit derecede odaklanır.

Çoğu durumda, ters kronolojik özgeçmiş en iyi seçimdir çünkü işe alım uzmanları neredeyse her zaman deneyiminizi duymak ister. Ancak, sektörünüzde veya genel olarak iş piyasasında yeniyseniz, işlevsel veya kombinasyon tarzı bir şablonla daha iyi şansınız olabilir.

3. İşvereninizi Tanıyın

Daha önce de belirtildiği gibi, özgeçmişinizi hedeflediğiniz pozisyona ve şirkete göre uyarlamak için çaba sarf etmeniz gerekir. Bu da biraz araştırma yapmak anlamına gelir.

Hedeflerinize uygun bir iş ilanı bulduğunuzda, şartnameyi çok dikkatli bir şekilde okumanız önemlidir. Bu size işverenin kimi ve neyi aradığı hakkında en büyük ipuçlarını verecektir.

Daha sonra, belirli bir işe alım şirketinin görmek istediği bilgileri özetlemek için özet bölümü gibi özgeçmiş şablonunun temel bileşenlerini kullanabilirsiniz. Bu, profilinizin çok daha iyi öne çıkmasına ve daha fazla mülakata çağrılmanıza yardımcı olacaktır.

4. Deneyim Açık Ara En Büyük Varlığınızdır

İş başvuruları söz konusu olduğunda deneyimin kral olduğuna şüphe yok. Her zaman, doğrudan ya da dolaylı olarak, söz konusu işi daha önce yaptığınızı göstermeye odaklanmalısınız. Hemen işe koyulabileceğinizi göstermeniz gerekir.

Kariyerinize yeni başladığınızda veya sektör değiştirdiğinizde bunu başarmak daha zordur ancak tamamen imkansız değildir. Burada, işe alım uzmanına ilk günden itibaren başarılı olabileceğinizi göstermek için aktarılabilir becerilerinizi ve diğer ilgili deneyimlerinizi vurgulamanız gerekir.

5. Bölüm Seçiminizi Değiştirin

Mükemmel bir özgeçmiş yazarken iş deneyimi, beceriler ve eğitim bölümleri yeterlidir, değil mi? Pek sayılmaz.

Hedeflediğiniz işe bağlı olarak kullanmayı düşünebileceğiniz başka birçok bölüm vardır.

Ödüller, Sertifikalar, Yayınlar, Hobiler ve İlgi Alanları gibi seçenekler, paylaşacak özel başarılarınız varsa özgeçmişinizi okuyan kişi üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

6. Kelimeler Görsellerden Daha Önemlidir

Okunabilirlik muhtemelen bir özgeçmişin en önemli özelliğidir. İşverenler her gün hevesli adaylardan gelen yüzlerce başvuruyu okumak zorundadır. Bu nedenle, kelime dolu paragraflarla dolu belgeler genellikle kaybedenlerdir.

Bunun yerine, bilgilerin kolayca gözden geçirilerek okunabilmesini sağlamaya odaklanın. Madde işaretleri, net bölümler, kalın başlıklar, temiz yazı tipleri ve sayfada yeterli beyaz alan gibi hileler kullanmak bunu kolayca yönetmenize yardımcı olacaktır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu