Kırklareli

Mobil Göç Noktası uygulama aracı Kırklareli’nde hizmet vermeye başladı

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ, (DHA)- İÇİŞLERİ Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından düzensiz göçle mücadele kapsamında devreye alınan Mobil Göç Noktası uygulama aracı Kırklareli’nde hizmet vermeye başladı.

Kırklareli’nde hizmet vermeye başlayan Mobil Göç Noktası uygulama aracına yönelik tanıtım ve bilgilendirme faaliyeti Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Valilikten yapılan açıklamada, “Kırklareli’nde etkin bir şekilde sürdürülen düzensiz göç mücadelesinde Mobil Göç Noktası Uygulama araçları sayesinde düzensiz göçmelerin tespitine yönelik sahada yürütülen çalışmalar daha hızlı ve etkin olarak artarak devam edecektir. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatlarıyla Göç İdaresi Başkanlığımızın düzensiz göçmenlerle ilgili kapsamlı çalışmaları ilimizde etkin bir şekilde yürütülmektedir. Düzensiz göçle etkin mücadele kapsamında 19 Temmuz 2023 itibariyle İçişleri Bakanlığımız tarafından Mobil Göç Noktası uygulaması başlatıldı. İlk etapta 5 büyükşehirde başlayan ve Aralık ayı itibariyle 30 büyükşehirde faaliyete geçirilen uygulama ile düzensiz göçmenlerin tespiti amaçlanmaktadır. Mobil Göç Noktası hizmet aracıyla beraber yabancılara ilişkin işlemlerin en hızlı şekilde yapılması, sınır kenti olan Kırklareli’nde düzensiz göçle mücadele çalışmaları aralıksız devam etmesi, yasadışı göç ile mücadele anlamında faaliyetlerin yoğunlaştırılması hedeflenmektedir” denildi.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan uygulama ve denetimler esnasında güvenlik güçleri düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ettiği belirtilen açıklamada, “Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası adı verilen araçlara davet edilip burada İl Göç İdaresi personeli tarafından Göç-Net veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulamasına tabi tutulmaktadır. Sorgulamanın akabinde yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen yabancılar, sınır dışı işlemlerine başlanılmak üzere Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmektedir. Bununla birlikte farklı bir ile kayıtlı olup ilimizde bulunduğu tespit edilen yabancıların kayıtlı olduğu şehre nakli sağlanmaktadır. Burada amaç; düzensiz göçle mücadele etmek ve en hızlı şekilde tespitleri yapılıp gerekli yasal işlemleri beraberinde sürdürmektir. Bu uygulama sayesinde yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit edilmektedir. İlimizdeki yabancıların disipline bir şekilde bulunmalarına yönelik çalışmalarımız ve yasa dışı göç ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” denildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu