Yaşam

Marmaraereğlisi’nde Cemevi Kültür Merkezi’nin temeli atıldı

MARMARAEREĞLİSİ (Tekirdağ), (DHA)- TEKİRDAĞ’ın Marmaraereğlisi ilçe Belediyesi tarafından Yenimahalle’de yapılması planlanan, Erenler Cemevi Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Marmaraereğlisi…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

MARMARAEREĞLİSİ (Tekirdağ), (DHA)- TEKİRDAĞ’ın Marmaraereğlisi ilçe Belediyesi tarafından Yenimahalle’de yapılması planlanan, Erenler Cemevi Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Marmaraereğlisi İlçesi Belediye Başkanı Hikmet Ata, “Erenler Cemevi Kültür Merkezi, tüm hemşerilerimizin,  sosyal dayanışması ile sosyal yardımlaşmasının artacağı ve bir gönül ikliminde buluşabilecekleri güzel bir merkez olacak” dedi.

Marmaraereğlisi  İlçe Belediyesi tarafından Yenimahalle’de projesi  tamamlanarak yapılması planlanan Erenler Cemevi Kültür Merkezi’nin, temel atma töreni gerçekleştirildi. 2023 yılında tamamlanması planlanan, cemevi kültür merkezinin temel atma törenine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Hikmet Ata, İlçe Kaymakam Vekili Muhammet Safa Kömürcü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri,  Alevi kanaat önderleri STK üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Şehit ve gaziler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Zakirimizden üç nefes, Sücaaddin Veli Semah ekibi ve TRT Sanatçısı Dilek Albayrak’ın dinletisi ile devam etti.

BÖLGENİN İHTİYACINA  CEVAP VEREN, TAM KAPSAMLI BİR YAPI OLACAK
Törende konuşan Marmaraereğlisi İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Sinem Özüpek, temeli atılan cemevi’nin bölgenin ihtiyacına cevap veren tam kapsamlı bir yapı olacağını söyledi. Özüpek, Erenler Cemevi Kültür Merkezi’nin zemin ve bodrum kattan oluşan 1623 metre kare inşaat alanına sahip olduğuna dikkat çekerek,  “Zemin katta bulanan işlevleri 4 başlık altında toplayabiliriz; çok amaçlı salon, Yemekhane, eğitim birimleri, idari birimlerden oluşacak. Zemin katta bu mekanlar harici 5 adet eğitim odası, tuvaletler ve idari işler için kullanılmak üzere yönetim odası, arşiv ve hizmetli odası bulunmaktadır. Bodrum katta ise; kısmi yarı açık alan olmak üzere cenaze avlusu oluşturulmuş olup cenaze işlemlerine yardımcı birimler; kadın-erkek abdesthaneleri, morg ve cenaze yıkama odaları, depolama alanları ve yarı açık servis alanı da avlu ile ilişkili olacak şekilde kurgulanmıştır. Bunların yanı sıra hem yemekhane hem yapı geneline hizmet edecek çeşitli depolar ve genel teknik alanlar da bodrum katta kurgulanmıştır. Sonuç olarak; bir iç avlu etrafında birleşen bina tasarımı gerçekleştirilmiştir” dedi.

‘BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRDİ’
Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, ilçede büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘’Bugün, güzel Marmaraereğlimize yeni bir değer daha kazandırıyor olmanın mutluluğuyla sizlerle bir aradayız. Göreve geldiğimiz tarihten bu yana mahalle muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve siz değerli halkımızla el ele vererek, Trakya’nın vitrin kenti tarih kokan Marmaraereğlimiz de  büyük bir dönüşümü gerçekleştirdik. Halkımıza her alanda en iyi hizmeti verme ilkesiyle, hizmet yolunda gece gündüz demeden çalışırken dini, kültürel ve sosyal hizmet alanlarında her alana dokunma gayreti içerisindeyiz. Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu günde, geçtiğimiz yıl sözünü verdiğimiz, Erenler Cem Evi Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde sizlerle beraberiz. Erenler Cemevi Kültür Merkezi, tüm hemşerilerimizin,  sosyal dayanışması ile sosyal yardımlaşmasının artacağı ve bir gönül ikliminde buluşabilecekleri güzel bir merkez olacak.  Erenler Cemevi Kültür Merkezi’mizde, ülkemizin birlik ve beraberliğinin her zaman sergileneceğine dair olan inancım sonsuzdur. Hemşerilerimizin inançlarını en güzel şekilde yaşayabileceği, toplumumuzdaki sosyal dayanışmayı güçlendirebileceği bir bina yapmayı önemli bir sorumluluk olarak kabul ettik. Sözlerimizin takipçisiyiz ve sözlerimizin arkasındayız. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

‘GÖNÜLLERİMİZ BİR, HEDEFLERİMİZ BİR, KÜLTÜRÜMÜZ BİR’
Törende son olarak konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da, “Bugünkü temel atma töreninden sonra bir dahaki Muharrem ayının oruçlarını burada açacağız. 1071’i temel alırsak, yaklaşık 100 yıldır ama biliyoruz ki daha öncesindede bu topraklarda vardık. Biz 2000 yıldır bu topraklar üzerindeyiz hep birlikteyiz, hep beraberiz gönüllerimiz bir, hedeflerimiz bir, kültürümüz bir ve biz bu kültürü hem yaşatmak hem de genişletmek için hep beraberiz. Mevlevi handa sema yaparız, cem evinde semah yaparız. Deyişlerde bizimdir ağıtlarda biz bu kültürle varız ve bundan sonrada hep beraber olacağız. Bizim aramızda ayrı gayrı yok. Ayrı gayrı sokmaya gayret edenler hiç bir zaman muvaffak olamayacaklar.  Deyişler ne kadar gönüldendi ve semah ne kadar güzeldi değilmi? Biz bunlarla büyüdük ve bunlarla hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Burada bir cemevi ve kültür merkezi yapılacak. Değerli Marmaraereğlisi Belediye Başkanımız ve onun çok kıymetli ekibi sizlere söz verdi ve bizlere söz verdi bu sene sözünü tutuyor. Bugün inşallah burada temelini atacak olduğumuz cemevi ve kültür merkezi uzun yıllar buraya gelecek olan erenlerin gönüldaşların hizmetinde olacak. Burada semahlar dönülecek, burada deyişler söylenecek. Burada lokmalar dökülecek ve biz hep birlikte burada olacağız. Belediye Başkanımız bu güne kadar sözünü tuttu ve bundan sonrada sözünü tutacaktır. Kısa bir süre içerisinde projenin tamamlanacağını belirtti. Erenler Cem Evi ve Kültür Merkezi’nin halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum’’ dedi.

Konuşmaların Erenler Cemevi Kültür Merkezi’nin temel atma töreni protokolün katılımıyla gerçekleştirildi. (DHA)

Sitemiz  abonesidir. Bu kategoride yer alan haberler Demirören Haber Ajansı Muhabirleri tarafından geçilen haberlerdir ve sitemiz editörleri tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu