DepremYaşam

Marmara Denizi Depreminden Sonra Görür’den Açıklama!

Marmara Denizi’nde geçtiğimiz gece 01.57’de 3.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yaşanan depremin küçük ama kritik bir konumda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, milliyet.com.tr’ye bölgenin önemini anlattı.

Marmara Tuzla ve çevresinde beklenen olası büyük bir depremle ilgili çalışmalar devam ederken gece saat 01.37’de kritik bir bölge 3.1’le sallandı.

Kandilli Rasathanesi depreme ilişkin verileri paylaşırken derinliğini 19.2 km olarak paylaşıldı.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ BİR KONUMDA

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, depremin küçük ama konum olarak önemli bir yerde olduğunu söyledi. Naci Görür, milliyet.com.tr’den Sercan Dinç’e 3.1’lik depreme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Marmarada kritik noktada 3.1lik deprem Naci Görür önemini anlattı

Görür’ün açıklamaları şöyle; Marmara depremini Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu üzerinde bekliyoruz. Bu kolda 3 parçaya ayrılabilir. Bunlardan biri Adalar’ın güneyinden geçen Adalar Fay Kolu, ikincisi Yeşilköy açıklarıyla Silivri açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay Kolu, bir diğeri de Silivri açıklarından başlayıp Tekirdağ’a kadar uzanan Tekirdağ Fay Kolu.

 

“SÜREKLİ OLARAK ENERJİ BİRİKTİRİYOR”

Marmarada kritik noktada 3.1lik deprem Naci Görür önemini anlattı

 

Gece olan 3.1 büyüklüğündeki deprem Kumburgaz Kolu’nun üzerinde meydana geldi. Bu Kumburgaz Kolu bizim birinci derecede deprem beklediğimiz fay kolu. Biz o Kumburgaz Nevşehir Fay Kolu üzerinde minimum 7.2 büyüklükte bir deprem bekliyoruz. Bu fay kolu aynı zamanda kilitli bir fay kolu. Yani herhangi bir deprem üretmiyor, sürekli olarak enerji biriktiriyor.

“KAYALARIN DAYANMA GÜCÜNÜ AŞTIĞI ZAMAN DEPREM OLACAK”

Günün birinde biriken enerji oradaki mevcut kayaların dayanma gücünü aştığı zaman deprem olacak. Dolayısıyla bu deprem o kilitli kolun üzerinde oldu. Böyle kilitli fay kolları üzerinde de zaman zaman küçük depremler olabilir.

“BURASI KRİTİK BİR YER”

Bu depremin önemi yer itibarıyla bu kilitli ve deprem beklediğimiz fay kolu üzerinde olduğu için. Burası kritik bir yer. Zaten deprem bekliyoruz. Burada küçük de olsa bu tür depremlerin olması her zaman dikkat çekicidir.

Kaynak: milliyet.com.tr
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu