Yaşam

Kırkpınar derneğinde yeni yönetim belirlendi

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- TÜRKİYE’de, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ndeki Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tek dernek olma özelliği taşıyan Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği, geride kalan kovid sürecinin ardından ilk olağan genel kurulunu yaparak yeni yönetimini belirledi.

Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği, geride kalan kovid sürecinin ardından ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Kentte bir restoranda düzenlenen genel kurula derneğin mevcut başkanı, eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu, Edirne eski belediye başkanı İbrahim Ay, Kırkpınar’ın emektar cazgırı Şükrü Kayabaş, güreş ağaları ve dernek üyeleri katıldı. Genel kurulda divan başkanlığına seçilen eski belediye başkanı Ay, yağlı güreşlerin artık minder güreşine benzemeye başladığını belirterek eleştiri getirdi.

‘KULAĞINA YAĞ KAÇMAYANLAR KARAR VERİRKEN BU İŞ OLMAZ’

Kulağına yağ kaçmamış kişilerin yağlı güreşle ilgili kararlar verdiğini belirten Ay, “Benim şahsi kanaatime göre şu anda yağlı güreşler; yağlı minder güreşi olmuş. Kim karşı çıkarsa çıksın, karşısına da çıkarım. Kulağına yağ kaçmamış kişiler bu sporla ilgili kararlar verirlerken bu iş olmaz. Yeşil çimenin içerisinde kaç tane kişi varsa, bu kişilerin bütün giderleri belediyece karşılanıyor. Yaşadığımı için anlatıyorum bunu fakat federasyon yok, spor bakanlığı var, belediye var. Bütün masraflar belediyeden. Hatta spor bakanlığı belediyeden para alıyor. Yağlı güreşi yaptığın için şu kadar para vereceksin diye para vermesi gereken kişiler, bir de üzerine para alıyor. Bu bakımdan ben derim ki belediyenin biraz olsun gözlüğü çıkarıp da bu işle ilgilenen kişilerle de temasta olması lazım” dedi.

‘YAĞLI GÜREŞ FEDERASYONU KURULMALI’

Geçtiğimiz Ağustos ayında kurulan Geleneksel Güreşler Federasyonu yerine Yağlı Güreş Federasyonu kurulması gerektiğinin altını çizen Ay, “Belediyenin yaptığı işler çok güzel işler ama eksik işler. Bizim de eksikliklerimiz var anca bizim istediğimiz Yağlı Güreş Federasyonu idi. Bunlar Geleneksel Güreşler Federasyonu’nu kurdular. Yağlı Güreş bambaşka bir olay. Öbürküler de tarihi güreşler ama yağlı güreş bambaşka. O zaman Kırkpınar’ı, Kırkpınar Yağlı Güreş Federasyonu diye kuracaksın. Ötekilere de Milli Güreşler Federasyonu dersin. Ha bire onlar vuruyor tokmağa. Bakıyorsun hepsi minderci. Hakem heyetine bakıyorsun hepsi minderci” diye konuştu.

‘KIRKPINAR SOYLU BİR DESTANDIR’

630, 631 ve 632’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ağalık yapan, derneğin son başkanı Alper Yazoğlu da, Kırkpınar’ın bir destan olduğunu dile getirdi. Yazoğlu, “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne benim kişisel bakışım zaten derneğimizin binasındaki bahçedeki mermer kaideye kaydettiğim gibi Kırkpınar; bizim gönlümüzde bir destandır. Kırkpınar yüce Türk milletinin Orta Asya’dan kopup gelerek Anadolu’yu ve Rumeli’nin vatan edilişinin soylu bir destanıdır. Kırkpınar bizim gönlümüzde budur. Biz bu inançla, bu gönül bağıyla Kırkpınar’a 30 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YAĞLI GÜREŞLERİ AMERİKAN GÜREŞİ OLDU’

Bulgaristan’da gerçekleştirilen Koca Yusuf Güreşleri Ağası Ramazan Güven de, derneğin federasyon üzerinde de etkisi olması gerektiğinin altını çizdi. Güven, “İbrahim abi günümüzdeki yağlı güreşe minder güreşi dedi ben ise artık bunun adına Amerikan Güreşi diyorum. Yapar gibi görünüp yapmayanlar. Artık iştahımız kaçtı. Bu dernek Türkiye’de yağlı güreşle ilgili tek dernek. O zaman böyle bir derneğimiz varsa, yağlı güreşin olimpiyatı burasıysa, o zaman bu derneğin federasyon üzerinde de etkisi olması, ağa üzerinde de etkisi olması gerekir. Bunu düşünmeliyiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından genel kurulda faaliyet ve bilanço raporları görüşülerek ibra edildi. Dernek yönetimi için tek listenin oylandığı genel kurulda Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği yönetim kuruluna şu isimler seçildi:

Asil: Alper Yazoğlu, Hüseyin Erkin, Mehmet İriş, Murat Köse, Mustafa Altunhan, Levent Erdoğan, Şükrü Kayabaş

Yedek: Ramazan Güven, Ahmet Çetin, Seyhan Arslan, Hüseyin Gezen, Fahrettin Dut, Mustafa Angun, Basri Çetintaş, Galip Aydın, Ali Ormanlı

Denetim Kurulu: İbrahim Ay, İrfan Kızanlık, Ömer Tosun

Basın Kurulu: Özcan Başgül, Olgay Güler, Semahat Uzgör(DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu