Kırklareli

Kırklareli’nde ormanlara girişler 177 gün süreyle yasaklandı

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ, (DHA)- KIRKLARELİ’da orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ormanlara girişler 8 Mayıs-31 Ekim 2024 tarihleri arasında 177 gün süreyle yasaklandı.

Kırklareli Valiliği, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında il sınırları içinde ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, “Çıkabilecek orman yangınlarının önlenmesi ve özellikle anızların yakılma riski de göz önüne alındığında 08.05.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında 177 gün süre ile yasaklanmıştır. Bu kapsamda; Kırklareli il sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık v.b. zirai faaliyet de bulunanlar ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) üzerinden avlak avlanma izin belgesi alan avcılar ile av turizmi kapsamında bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç, orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir.

Orman Yasasının 31 ve 32’nci maddesi kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.Ormanlık alanlara yakın yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu vb. gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir” denildi.

Açıklamada, kurumların alacağı önlemlerde belirtilerek, önlemlere aykırı hareket edenler hakkında idari ve adli işlem yapılacağı bildirildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu