Yaşam

Kırklareli’de ormanlara giriş, 112 gün süreyle yasaklandı

 

Vahit İŞBAŞARAN / KIRKLARELİ, (DHA)- KIRKLARELİ Valiliği, il sınırları içindeki ormanlara girişlerin 10 Haziran – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamada, özellikle son günlerde yaşanan orman yangınlarına ve yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlara dikkat çekildi. İlave tedbirlerin alınması gerekliliğine vurgu yapan duyuruda, bu nedenle Kırklareli il sınırları içerisinde ormanlara girişlerin 10 Haziran – 30 Eylül 2023 tarihileri arasında yasaklandığı açıklandı. Açıklamada, “Kırklareli il sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık vb. zirai faaliyette bulunanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç, orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan izinli piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir. Köyler, mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler, mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ- bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Ormanlık alanlara yakın yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu vb. gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Belediyeler, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır” denildi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu