Edirne

Keşan’da, Muhtarlar Günü töreni düzenlendi

Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçesinde, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle dün, Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Çam, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yalçın, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, daire amirleri, STK ve siyasi partilerin temsilcileri ile muhtarlar katıldı. Tören, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik ile muhtarlar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Tören, kutlama mesajlarının okunmasıyla sürdü.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Abdullah Kemik yaptı. Kemik, öncellikle Gazze’de masum sivillerin tedavi gördüğü hastanenin bombalanması ve bu acının her gün artarak devam ediyor olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu vahşeti şiddetle kınıyoruz. En kısa sürede bölgede ve tüm dünyada huzurun ve barışın hüküm sürmesini diliyoruz” dedi.

‘MUHTARLARIMIZ DEVLETİMİZİN EN TEMEL TAŞIDIR’

Abdullah Kemik, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nün kendileri için bir kıvanç günü olduğunu ifade ederek, “Bizlere bu günü 19 Ekim Muhtarlar Günü ilan eden, özel kılan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşların, devletimize ihtiyaç duydukları anlarda çalacakları ilk kapı muhtarlardır. Bu misyondan hareketle muhtarlık yerel demokrasinin en eski örneği olmakla birlikte her dönem kendini yenileyen kurumların başında gelmektedir. Muhtarlık, merkezi idare ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifleten, özünde fedakarlık ve vatan sevgisi gerektiren zor bir vazifedir. Muhtarlarımız sorumluluk bölgeleri içerisinde altyapı çalışmalarından, düğün ve cenaze işlemlerine uzanan çok geniş bir yelpaze vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerinin birinci derecede muhatabı olmaktadırlar. Görev yaptıkları köy ve mahallelerde muhtarlarımız devletimizin en temel taşıdır” diye konuştu.

‘HER GÜN VEYA BİR GÜN MUTLAKA MUHTARA İHTİYAÇ VARDIR’

Muhtarların, insanların güvenini kazanmış, çalışkan, adil ve hukukun üstünlüğüne inanmış kişiler olduğunu dile getiren Kemik, “Halkın istek ve arzularını, sıkıntılarını ilk elden bir üst makama bildiren muhtarlardır. Büyük bir camia olan muhtarlar, taşıdıkları sorumluluk içinde özverisini ortaya koymaktadır. Yürütülen yerel ve genel hizmetlerin yapılması halkın sözcüsü olarak, halkın talep ve beklentilerini tüm mülki amirlere ve ilgili yetkililere iletilmesine bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada büyük bir hassasiyetle devam edeceğiz. Bizim için asıl olan vatandaşımıza hizmettir. Görevimiz sorun üretmek değil, çözüm üretmektir. İlkemiz, devlet ve halk arasında yıkılmaz bir köprü olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş muhtarlarımızı rahmetle anıyorum. Ve bu görevi yapan ve yapmakta olan tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Son olarak şu sloganla sözlerime son veriyorum, unutmayınız ki, her gün veya bir gün mutlaka muhtara ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Tören, Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç’in 19 Ekim Muhtarlar Günü ile ilgili şiir okumasıyla sona erdi. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu