Yaşam

KEFEK Başkanı Aksal: Antalya Diplomasi Forumu bölgesel gücün yansıması

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Antalya Diplomasi Forumu’nun Türkiye’nin bölgesel gücünün bir yansıması olduğunu bildirdi.

Fatma Aksal 11-13 Mart 2022 tarihleri arasında birçok ülkeden üst düzey diplomatik katılımla gerçekleşen dünyanın yönünü çevirdiği Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı. Türkiye’nin son yıllarda dünya çapında ve bölgesel yetkilerinin ne denli arttığına dikkat çeken Aksal, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda çok önemli ve kritik diplomatik görüşmelere imza attı. Birçok devlet adamı, siyasetçi, akademisyen ve diplomatı bir araya getiren Dünya Çapında bir forumda gerçekleştirilen bu kritik görüşmeler Türkiye’nin bölgesel gücünün bir yansımasıdır. Bizler daima dünyanın her yerinde olduğu gibi bulunduğumuz coğrafyada da barış ve istikrardan yanayız. Hedefimiz ve gayretimiz hem bölgesel barışa hem küresel barışa katkı sunabilmek. Tüm Dünya’da hassasiyetle takip edilen Rusya-Ukrayna Savaşı başta olmak üzere bugüne kadar yaşanan tüm hadiselerde bizler olayları sadece diplomatik açıdan değil , insani açıdan da değerlendiren bir politika izliyoruz. Küresel çapta yaşanan her gelişme karşısında insanlığın ve vicdani sorumluluğun gerekleri de göz önünde bulundurarak hareket edilmeli düşüncesindeyiz. Bölgesel ve küresel bazda saygın ve söz sahibi bir ülke olduğumuzu Antalya Diplomasi Forumu bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

‘BARIŞ VE HUZUR ODAKLI GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM ETMELİDİR’

17 devlet ve hükümet başkanı, 80 bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcının buluştuğu Antalya Demokrasi Forumu’nda, komşu ülke Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ve Milletvekili Fidan Brina Jilta, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile hem Türkiye’nin Avrupa’ya açılan Kapısı Edirne hem de ülkemiz adına istişarelerde bulunduklarını ifade eden Aksal, “Cumhurbaşkanımızın da görüşme sağladığı, benim de Dostluk Grubu Başkanı olduğum Arnavutluk’un Cumhurbaşkanı Edi Rama ile bölgemiz ile ilgili değerlendirmeler yaptık. İstikrarlı duruşunun bizlere yaşattığı gururla Sayın Cumhurbaşkanımıza , bu anlamda Dünya ülkeleri ile ilişkilerimizi ve söz sahibi bir ülke konumuna gelmemizi gayretleriyle ve çalışmalarıyla destekleyen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na da ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Bu denli birliktelikler tüm dünya’da daha çok katılımla, genişleyerek kapsayıcılığı artmalı ve hepimizin birlikte yaşadığı bu dünya için barış ve huzur odaklı görüşmelerimiz devam etmelidir. Ülkemizin ve Cumhurbaşkanımızın bu amaçla gösterdiği hassasiyeti tüm ülkeler ve liderler göstermelidir” diye konuştu.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu