DepremEdirne

KE-HAYKO, kapılarını depremzede hayvanlara da açacak

Ünsal YÜCEL/ KEŞAN (Edirne), (DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçesinde faaliyet gösteren Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ne (KE-HAYKO), ait ‘can evi’ olarak adlandırılan barınak, belediye tarafından yapılan yeni barınağa taşındı. Yeni barınağa deprem bölgesinden getirilecek hayvanların da kabul edileceği bildirildi.

KE-HAYKO’nun ‘can evi’ olarak adlandırdığı barınak, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi karşısındaki yeni yapılan barınma alanına taşındı. Dernek yetkilileri ve gönüllüler, Keşan Belediyesi tarafından yaptırılan yeni barınağın temizliğini ve taşınma işlemlerini gerçekleştirdi.

KE-HAYKO Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sakine Serin, derneğin 2017 yılında kurulduğunu ve o günden beri sokak hayvanlarına sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi. Yeni yerlerine taşındıklarını ifade eden Serin, “Burada çok sayıda hayvan ve yavruları var. Bugün de 30’a yakın yavru hayvan geldi. Onları yerleştirmeye çalışıyoruz. Eski can evimizdeki hayvanlarımız da var, onları da alacağız.

Onun dışında göçük bölgesinden 30’a yakın köpek almak için müracaat ettik. Burada 100 civarında bir kapasitemiz var ama ne kadar az olursa bizim için daha sağlıklı olur. Biz zaten buraya sağlıklı hayvanları değil, hasta, yaralı ve yavruları alıyoruz.

Çoğunlukla bunları belediyemiz aracılığı ile iyileştiriyoruz. Kısırlaştırmaya çok önem veriyoruz. Kısırlaştırmalarını yapıp sahiplendirmeye çalışıyoruz. Sahiplendiremediklerimizi bakmaya devam ediyoruz” dedi.

Dernek olarak mama yardımına ihtiyaç duyduklarını dile getiren Serin, klinik masraflarının da çok fazla olduğunu söyledi. Serin, “Çok fazla mamaya ihtiyacımız var. Yavru maması ve kuru mamaya çok ihtiyaç duyuyoruz. Kış ayları biliyorsunuz.

Evlerinde kullanılmayan battaniyeleri halkımızdan rica ediyoruz. Kullanılmayan yorgan, döşek gibi ürünlere de ihtiyacımız var. Klinik borçlarımız da çok fazla. Keşan’ın ve çevre köylerin yükü de bizim üstümüzde. Mesela bir trafik kazası vakası geldiğinde 5 bin lira gibi bir maliyet oluyor.

Veterinerlik hizmetleri de çok yükseldi. Bir hayvana serum ve tedavi bile uygulansa 4-5 bin lira masrafı oluyor. Halkımızdan destek bekliyoruz” diye konuştu. (DHA)

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu