Tekirdağ

KAPAKLI İLÇESİ 100. YIL MEYDANI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

KAPAKLI İLÇESİ 100. YIL MEYDANI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

05/12/2023 14:09:25

İnsan odaklı hizmet anlayışı ile ulaşımdan altyapıya, sosyal ve kültürel aktivite alanlarından hizmet binalarına kadar her alanda Tekirdağ’ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Kapaklı İlçesi’nde yapımı tamamlanan 100. Yıl Meydan Parkı, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

6 Milyon 404 Bin 172 TL yatırım maliyeti ile yapımı tamamlanan Kapaklı ilçesi 100. Yıl Meydan Parkı 1.990 m² proje alanına sahip. Oturma grupları, çocuk oyun grupları, ahşap sarnıçlar, kauçuk zemin, yeşil alanlar, sosyal donatılar ve kent mobilyaları ile 100. Yıl Meydan Parkı Kapaklı’ya nefes aldıracak.

 

BAŞKAN ALBAYRAK: “BÜYÜYEN, GELİŞEN VE KALKINAN KAPAKLIMIZIN ÇAĞDAŞ YÜZÜNÜ YANSITAN BÖYLE BİR MEYDANI HİZMETE AÇMAKTAN DOLAYI GURUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ.”

 

100. Yıl Meydan Parkı’nın açılış töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ il genelinde vatandaşların nefes alacağı yeni yaşam alanları ve meydanlar ortaya çıkarma konusunda son derece önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Meydanlar, kentlerin yüzü ve aynasıdır. Büyüyen, gelişen ve kalkınan Kapaklımızın çağdaş yüzünü yansıtan böyle bir meydanı hizmete açmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. 6 milyon 404 bin 172 TL yatırım maliyetiyle tamamladığımız yaklaşık 2.000 metrekare alana sahip 100. Yıl Meydan Parkı’mızda yeşil alanlar, oturma grupları, çocuk oyun alanı, ahşap sarnıçlar, kauçuk zeminli alan, sosyal donatılar ve kent mobilyaları yer alıyor. Kapaklı ilçe merkezimizin çehresini değiştiren, meydana doğal dokuyla uyumlu estetik bir görünümüm kazandıran Meydan Parkı’mızda vatandaşlarımız rahat bir nefes alacak. Kapaklı’da yaşayan vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükselten yatırımları bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bugün açılışlarını yaptığımız Burak Süleyman Şahin Trafik Eğitim Parkımızın ve 100 Meydan Parkı’mızın Kapaklı’mıza ve Tekirdağ’ımıza hayırlı olmasını diliyor, daha nice güzel günlerde yeniden buluşabilmek ümidiyle saygılar sunuyorum.” dedi.

 

KAPAKLI, ADINI MEYDANDA BULUNAN TARİHİ SU KUYUSUNDAN ALIYOR

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan 100. Yıl Meydanı’nın önemli bir özelliği de içinde Kapaklı tarihi için son derece önemli bir yere sahip su kuyusunu barındırıyor olması. Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı Sultan 2. Abdülhamit Han Edirne Sancağı Tekfurdağı Tekirdağ Vilayeti, Saray kazası, Türbedere Çerkezköy Nahiyesi’ne bağlı olarak Ferman-ı Şahane ile Novalselo (Nosel) Yemen ve Balvan’dan göç edenler tarafından kurulan Kapaklıpınar Köyü, yani şimdiki adıyla Kapaklı ilçesi adını eski belediye meydanında bulunan bu su kuyusundan almıştır. Merkezinde kaynak suyu olan bu yerin üzeri kapatılarak, kuyu haline getirilmiş, ilk yerleşim bu kuyu etrafında başlamış ve köy adını bu kuyudan alarak Kapaklıpınar köyü olmuştur. İlerleyen yıllarda Kapaklıpınar ismi kısaca Kapaklı olarak anılmaya başlamıştır.

Açılış töreninde Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin de bir konuşma yaparak 100. Yıl Meydanı’nın ortaya çıkarılmasında ve parkın yapımında emeği geçen Başkan Albayrak başta olmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bu haber Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Kendi sitesinden botlar yardımıyla otomatik olarak eklenmiştir. Bu içerikte Çorlu’da Haber editörleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır.

Başa dön tuşu