Yaşam

JANDARMA SEYYAR RADAR TEKİRDAĞ SINIRLARINDA FAALİYETE BAŞLADI


Jandarma envanterine yeni giren seyyar radar uygulaması Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından da kullanmaya başlandı. Yakında Çorlu’da da faaliyete girceği…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Jandarma envanterine yeni giren seyyar radar uygulaması Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından da kullanmaya başlandı. Yakında Çorlu’da da faaliyete girceği öğrenildi.

 

Seyyar radarın günün her saatinde farklı noktalarda değişik uygulamalar yapılacağını kaydeden yetkililer gece görüşünde yüksek çözünürlüğe sahip olan cihazın hem araç üzerinde hem de portatif olarak kullanılabildiğinin altını çizdi.

Yeni sistem seyyar radarlar ile sürücülerin aşırı hız yapmalarını önlemesi hedeflenirken, cihazın donanımından yazılımına kadar yüzde yüz yerli ve milli olarak tasarlanıp üretildiği kaydedildi.

Yaklaşık 10 saat boyunca kendi enerjisini bataryasından şarj eden cihazla ilgili Türkiye genelinde yaygınlaşan seyyar radar uygulamasının bir yenisi de Çerkezköy’de başladı.

Yazılımından tüm parçalarına kadar yüzde 100 yerli ve milli üretimle jandarma teşkilatına kazandırılan seyyar radarın personel ve zaman açısından da tasarruf sağlayacağı ifade edildi.

İHLAL YAPANLAR KAYDEDİLİYOR

Portatif radar cihazı, radar uygulaması yapılacak bölgeye hız limitinin 3 ya da 5 km / saat üstünde olacak şekilde kuruluyor. Uygulama bittikten sonra kural ihlali yapan araçların tespiti cihazın bağlı olduğu bilgisayardan otomatik olarak kaydediliyor ve ihlaller resimlerle beraber sisteme giriliyor. Ardından kural ihlali yapan sürücülerin ceza makbuzları adreslerine gönderiliyor.

Cihazın günün değişik zaman dilimlerinde değişik güzergahlarda 24 saat esasına göre kurulacağı ve cihazın ihlalleri radyo dalgalarıyla değil lazer ışınlarıyla tespit ettiği bildirildi.

Yeni sistem seyyar radarlar ile sürücülerin aşırı hız yapmalarını önlemek hedeflenirken, cihazın donanımından yazılımına kadar yüzde yüz yerli ve milli olarak tasarlanıp üretildiği kaydedildi.

Seyyar radar cihazı ile Çerkezköy, Süleymanpaşa, Saray ve Marmaraereğlisi’nde saha uygulamalarına başlandığı bilgisi verilirken, yakın zamanda da Çorlu’da faaliyete geçeceği öğrenildi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
3

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu