DepremYaşam

”İMRALI-AYVACIK-TEKİRDAĞ ŞEYTAN ÜÇGENİ İÇİNDE HER AN DEPREM OLABİLİR”

Marmara Denizi Tekirdağ açıklarında geçtiğimiz günlerde meydana gelen 4.1 şiddetindeki depremin ardından Prof. Dr. Doğan Perinçek açıklama yaptı. Perinçek açıklamasında;…

 ▌ Çorlu'da Haber | Haber Merkezi

Marmara Denizi Tekirdağ açıklarında geçtiğimiz günlerde meydana gelen 4.1 şiddetindeki depremin ardından Prof. Dr. Doğan Perinçek açıklama yaptı. Perinçek açıklamasında; “İmralı-Ayvacık-Tekirdağ şeytan üçgeni içinde gerilim büyüyor” dedi.

Marmara Denizi`nde Tekirdağ`ın Şarköy ilçesi açıklarında 20 Şubat gece saat 23.20`de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7.0 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Çanakkale`de dahil olmak üzere çevre illerden hissedildi. Depremle ilgili Prof. Dr. Doğan Perinçek açıklamada bulundu. “4.2 büyüklükteki Tekirdağ depreminin anlamı nedir? Marmara depreminin habercisi mi yoksa Çanakkale (Biga-Çan-Bayramiç-Ayvacık) fay hattı için yeni bir uyarı mı?” paylaşımında bulunan Perinçek, depremin Çanakkale için uyarı niteliği taşıdığını vurguladı. Perinçek açıklamasında; “Özellikle son 5 yıldır dikkatimi çeken bir konuyu sürekli sayfamda paylaşıyorum. Marmara Denizinde olan depremler Tekirdağ güneyinde kümeleniyor. Buradan daha Batıya Şarköy dolayına geçemiyor. Aksine Marmara Adası dolayında yoğunlaşıyor ve Erdek Karabiga ve Biga dolayına yöneliyor. Bu durum endişelenmeme neden oluyor ve dikkatimi çekiyor. Gerilim Erdek-Biga-Çan-Bayramiç-Ayvacık yakınlarındaki faylara yönlendiriyor” dedi.
“Çan yakınlarında olan 7 büyüklükteki 1737 depreminden bu güne 285 yıl geçmiş”
5-7 yıl içinde bölgede olan irili ufaklı deprem gözlemlerime dayanarak, bu çerçevede `İmralı-Ayvacık-Tekirdağ şeytan üçgeni` terimini kullanmayı uygun gördüğünü belirten Perinçek; “Bu şeytan üçgeni içinde kalan ve Çan yakınlarında olan 7 büyüklükteki 1737 depreminden bu güne 285 yıl geçmiş durumda. Dolayısıyla İmralı-Ayvacık-Tekirdağ Şeytan Üçgeni içinde her an deprem olabilir” dedi.
“İkinci şeytan üçgeni İmralı-Çanakkale-Tekirdağ”
İkinci bir tehlikeye daha dikkat çeken Perinçek; “İkinci şeytan üçgeni ise: İmralı-Çanakkale-Tekirdağ Şeytan Üçgeni. Bilindiği gibi bu şeytan üçgeni içinde kalan 6.7 büyüklükteki 1875 Güzelyalı depremi var. Güzelyalı depremi üzerinden 147 yıl geçmiş. 7 büyüklükteki depremler ortalama 250 yılda bir tekrarlanıyor. Bu ortalamanın istisnaları var; en yeni örnek 2020 yılı sonunda yaşadığımız Kuşadası-Sisam depremi. Bu deprem 119 yıl içinde bir kez daha tekrarlandı” dedi.
“AFAD`dan `halkı telaşlandırmayalım` telefonu”
Perinçek; “Farkında iseniz artık yetkilileri uyarmıyorum. Beni ve meslektaşlarımın uyarısını dinleyen yok. Üstelik birde rahatsız oluyorlar. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda Dardanos (Çanakkale) yakınlarındaki bir faydan kuyu suyuna sıcak su karışımı olmuştu. Yörede ikamet eden bir arkadaşımın haber vermesi ardından alana gittim ve düşüncelerimi sayfamda paylaştım. Ardından AFAD`da görevli en yetkin ağızdan telefon geldi. Duyduğum şu; `Hocam halkı telaşlandırmayalım` dedi.
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır.
© Copyright 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu